Tgrt Haber
07 Aralık 2023 12:14 - Güncelleme : 07 Aralık 2023 12:19

Türk savaş gemileri için yeni rota belli oldu: SİHA ile başlayan serüven, gemilerle devam edecek

İnsansız Hava Araçları ile küresel savunma ligine adını yazdıran Türkiye, ortaya koyduğu bu başarıyı savaş gemileriyle sürdürecek. Öyle ki Türk yapımı savaş uçakları için yeni rota belli oldu.

Editör: Okan Güleş / Kaynak: TRT Haber
Türk savaş gemileri için yeni rota belli oldu: SİHA ile başlayan serüven, gemilerle devam edecek
Mavi Vatan, Savunma Sanayi, Savaş Gemisi

Türk savunması son yıllarda ülkemizi dünyanın bu alanda en gelişmiş ülkeleri arasına taşımayı başardı. SİHA’lar ile ortaya koyulan başarı tüm dünyada yankı uyandırırken, bu kez gözler savaş gemilerine çevrilmiş durumda.

Yerli ve milli savunma sanayiinde çoğunlukla İHA-SİHA’lar daha çok göz önünde olsa da aslında Türkiye denizcilik alanında da son derece değerli işlere imza atıyor. Öyle ki bunu uzun yıllardır da sürdürüyor. 

MALEZYA, TÜRKİYE’DEN GEMİ İTHAL EDECEK

Trthaber.com.tr’nin aktardığına göre Malezya Savunma Bakanı Mohammad Hassan, bakanlığın faaliyetleri hakkında bilgi verirken LMS Batch 2 ihalesi kapsamında Türkiye’den gemi tedarik edileceğini de açıkladı.+

Türk savaş gemileri için yeni rota belli oldu: SİHA ile başlayan serüven, gemilerle devam edecek

Bu ihaleye Türkiye’den üç farklı şirketin katıldığı biliniyor. Ancak Malezya tarafı da Türkiye de ihaleyi kimin kazandığını ve kaç adet gemi tedarik edileceğini detaylı olarak açıklamadı. Bu noktada bir parantez daha açmak gerekir ki Malezya’ya savaş gemisi üretimi noktasında resmi imzaların da henüz atılmadığını bilmekte fayda var.

DENİZCİLİK İÇİN KENDİ ALANIMIZDA ÖNEMLİ PLATFORMLAR ÜRETTİK

Türkiye bir süredir denizcilik alanında attığı adımlarla kendi donanması için çok değerli platformlar üretiyor.  Bununla beraber başka ülkelere son derece yüksek teknoloji gerektiren savaş gemilerini eş zamanlı üretebileceğini de dünyaya gösteriyor.

Öte yandan mevcut tabloda Afrika’dan Orta Doğu’ya Avrupa’dan Asya’ya kadar çok geniş bir coğrafyaya savaş gemisi üretebilen bir noktaya gelinmesi Ankara’nın siyasi nüfuz denklemini de doğrudan etkiliyor.

Çünkü savunma sanayiindeki iş birlikleri uzun soluklu olmalarıyla biliniyor. Örneğin, Türkiye’nin başka bir ülkeye savaş gemisi satması o ülkeyle yaklaşık 30 yıl boyunca bu ilişkinin bir şekilde devam etmesini de beraberinde getiriyor.

Kaynak: TRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...