Tarih : 16.10.2021 - 12:11 Yorum : 0

Türk yapımı ilk çoklu bomba atar testleri geçti, göreve hazır

Savunma sanayiinde ihtiyaç duyulan mühimmatlara yerli hafif silahlar alternatifler sunularak bu alanda dışa bağımlılığı sona erdirmek hedeflenirken Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ilk yerli çoklu bomba atarın testlerinin de başarıyla tamamlandığını ve kullanıma hazır olduğunu duyurdu.

Türk yapımı ilk çoklu bomba atar testleri geçti, göreve hazır

Türk savunma sanayisi yerli çözümlerle güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyduğu hafif silahları üreterek bu konudaki dışa bağımlılığın önüne geçmeyi planlıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmalarla son dönemde çok sayıda hafif silah yerli üreticiler tarafından geliştirilerek güvenlik güçlerine teslim edilmeye başlandı.

Bombaatarlar TSK'ya teslim edilmesinin ardından operasyonlarda kullanılacak.

Güvenlik güçlerinden gelen geri bildirimlerle daha gelişmiş ürünler ortaya çıkarken, operasyon sahasındaki yeni ihtiyaçlar dolayısıyla da farklı arayışlara gidiliyor. Bu çabaların son örneği 40 milimetre Tamburalı Bombaatar oldu.

"GÜVENLİK BİRİMLERİMİZİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK"

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yaptığı açıklamada, "Silah sistemlerinin tamamında dışa bağımlılığı sona erdirmekte kararlıyız. Birden fazla çeşit mühimmat atabilen ilk çoklu bombaatarımız TG40-BA, ayarlanabilir kızaklı optik nişangahı ve etkili atışlarıyla güvenlik birimlerimizin gücüne güç katacak. Sektörümüzün başarılı temsilcisini tebrik ediyoruz." dedi.

TG40-BA ÖZELLİKLERİ

Çoklu bombaatar TG40-BA, TG Savunma tarafından geliştirildi ve kalifikasyon testleri başarıyla tamamlandı. 40 milimetre Tamburalı Bombaatar ile 40x46 milimetre düşük hızlı ve 40x51 milimetre orta hızlı mühimmatlar kullanılabiliyor. Bombaatar, ayarlanabilir kızaklı optik nişangahıyla çatışma bölgesinde 800 metreye kadar etkili atış yapabiliyor.

Türkiye'nin ilk yerli bombaatarıyla 40x46 milimetre düşük hızlı ve 40x51 milimetre orta hızlı mühimmatlarla atış yapılabiliyor.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber