24˚
İstanbul
24˚
açık
Nem %39
Rüzgar 5.40 /s
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
26˚/18˚
24 Mayıs 2022 Salı
2021-12-20 16:14:54

Üniversite öğrencilerinden güneş enerjili araç! Hurda parçalarından ürettiler

Giresun Üniversitesi Elektrik Bölümü öğrencileri, tamamen güneş enerjisiyle hareket edebilen araç üretti. Fırat ismi verilen araç hurda parçalarından üretilirken saatte 30 kilometre hıza çıkabildiği öğrenildi.

Üniversite öğrencilerinden güneş enerjili araç! Hurda parçalarından ürettiler
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Giresun Üniversitesi Elektrik Bölümü öğrencisi bir grup, genç hurda parçalarından faydalanarak tamamen güneş enerjsi ile çalışan araç ürettiler. Saatte 30 kilometre hıza erişebilen aracın test sürüşlerini başarıyla geçtiği öğrenildi.

"Fırat" adı verilen ve saatte 30 kilometre hız yapabilen araçla ilgili bilgi veren Elektrik Bölümü öğrencisi Hasan Dizdar, şu ifadeleri kullandı:

"ŞU ANDA SAATTE 30 KM HIZA ULAŞABİLİYOR"

"Giresun Üniversitesinde Elektrik Bölümünde öğrenciyim. Okulda hocalarımız bitirme projesi olarak ödev verdi. Biz de Melihcan Şahin, Muhammet Polat ile tez ödevi için saatte 30 km hıza ulaşabilen bir araç yaptık."

"Aracımız, 48 Volt, 750 walt çalışan DC motor bu motorda çalışan 4 tane jel akü ile destekledik. Aküleri şarj etmek için güneş paneli kullandık."

"Aracımız 3 kademe ileri, bir kademe geri olmak üzere toplam 4 kademede çalışmaktır. Bu kademeleri motor sürücüleri sayesinde elde ettik, şu anda araç saatte 30 kilometre hıza ulaşabiliyor"

"ASIL AMACIMIZ YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI"

Projenin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek amacıyla yapıldığını ifade eden Dizdar, şöyle konuştu: “Projedeki amacımız yenilenebilir enerji üretimidir. Aracımızın çoğu parçalarını tamirhanelerden aldığımız hurda parçalarla yapmaya çalıştık."

"Yaptığımız test sürüşlerinde de oldukça başarılı geçti. Asıl amacımız olan yenilenebilir enerji kaynaklarıydı ve bunu da başarmış olduk”

Etiketler