2021-12-06 10:14:52

3 amatör dağcıya ulaşıldı! Çorap ve kıyafetlerini yakarak hayatta kaldılar

Uludağ zirvesinde mahsur kalan 3 amatör dağcı, 71 kişilik arama kurtarma ekibinin 14 saatlik çalışması ile kurtarıldı. Donmak üzere olan amatör dağcıların çorap ve elbiselerini yakarak hayata tutundukları öğrenildi.

3 amatör dağcıya ulaşıldı! Çorap ve kıyafetlerini yakarak hayatta kaldılar
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Bursa’dan gezmek için yola çıkan 3 amatör dağcıdan 1’inin ayağı burkulunca Uludağ’da mahsur kaldılar. Hava sıcaklığının eksi 10 dereceye kadar düştüğü ve fırtınanın ortasında kalan 3 arkadaş ilk olarak kardan barınak yaptı. Jandarma ve AFAD ekipleri ile irtibatta olan Ahmet Çakırer (36), Ali Can (48) ve Ömür Büyüköztürk (49) daha sonra Zirvetepede'ki kulübeye sığındı.

3 GENCE SORUŞTURMA AÇILDI

Soğuk hava şartları karşısında çorapları ve elbiselerini yakarak hayatta kalmaya çalışan 3 arkadaş, WhatsApp üzerinden sesli kayıtla ekiplerle irtibatta kaldı. Konumlarını atan gençlerin bulundukları bölgenin de sinyali belirlendi.  Sabahın ilk ışıklarıyla kurtarma ekipleri üç arkadaşı kurtararak ambulansa bindirdi. Sağlık durumları iyi olan 3 arkadaş hakkında izinsiz tırmanış yaptıkları ve ormana girdikleri gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

 

Etiketler