Tarih : 12.06.2021 - 23:27 Yorum : 0

Bu sakız altından daha pahalı!

Her geçen sene fiyatı daha da artan kenger sakızı en sonunda altını geçti. Sakızın bu yılki kilogram fiyatı bin lirayı bularak çeyrek altını geride bıraktı.

Bu sakız altından daha pahalı!

Türkiye'de Sivas ve Malatya çevrelerindeki dağlık arazilerde yetişen kenger bitkisinin kökünden elde edilen Kenger sakızının değeri giderek artıyor. Önceki senelerde kilosu 800 TL'den alıcı bulan sakızın kilosu bu sene itibarıyla bin liradan satılıyor. Böylece kenger sakızı, fiyatı 836 lira olan çeyrek altını geride bıraktı. Sakızın toplanmasının güç olması, toplayan kişi sayısının az olması sebebiyle fiyatının yüksek olduğu belirtiliyor.

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Kenger sakızının diş sağlığına, yüz felci geçiren kişilerin yüz kaslarını çalıştırmalarına, mide ağrısı ve şişkinliğine iyi geldiği biliniyor. Yurt dışına da gönderilen kenger sakızı yoğun talep görüyor.

İbrahim Güler, kenger sakızının birçok faydası olduğunu ve yurt dışına da gönderdikleri belirterek, “Genelde şifalı ve insanlara çok faydalı olan bir sakız olduğu için çok talep oluyor. Yurt dışından şehir dışından da talep oluyor. Merkezde de çok çiğneyenler var. Diş sağlığı ve çene yapısıyla ilgili olan bütün hastalıklara bire bir. Damak rahatsızlıkları, diş rahatsızlıkları ve ağız içinde çıkan yaralara iyi geliyor. Salgıladığı nemli suyu çok şifalı. Çok faydası var. Yine mideye çok faydası var mide dostu bir sakızdır. Onun salgıladığı su mideye güzel bir sindirim, güzel bir rahatlatma meydana getiriyor. Bilindik en önemli şifaları bunlar. Geçmişten beridir vatandaşlarımız kullandığı için sakızın tecrübe edilmiş en büyük özelliklerinden biri de mikrop ve bakteri barındırmadığı için insanlarımız gayet doğal bir şekilde tüketiyorlar’’ şeklinde konuştu.

"1 AY BOYUNCA ÇİĞNEYENLER VAR"

Güler, Sakızın 1 ay boyunca çiğnenebildiğini ve kilo fiyatının bin lira olduğunu söyleyen Güler, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu kenger sakızı kaldır at bir sakız değil. 15-20 gün 1 ay bile çiğneyenler var. Biraz koku geldiği zaman atacaksınız. Kenger sakızı kenger bitkisinden yapılır. Haziran ayının içerisinde tam sıcaklar başladığı zaman başlar bu sakızın yapımı. Kenger bitkisinin o yeşil olan kısmı çok sıcaklarda kuruyor. Kuruduktan sonra kök bölgesine iniliyor. Kök bölgesinden belirli aralıklarla kesitler atılarak dışarıya sıvı şekilde süt doluyor. Ocaklarda sıvı şekilde donan kenger sakızını evlere getirip sıcak sularla içerisinde toprak, bitki artığı, taş olabiliyor onları temizleyerek şekil veriliyor. Yuvarlak yassı şekil veriliyor. Fiyatları geçen yıl bin liraya kadar çıkmıştı. Pandemiden dolayı yapım azaldı. Kilo fiyatı şuan altınla yarışıyor hatta altın fiyatını geçti diyebilirim. Tane olarak 3-4 liraya veriyoruz büyüklüğüne göre. Satışlarımız da güzel.’’

Bu sakız bir ay çiğnenebiliyor Bu sakız bir ay çiğnenebiliyor Kenger bitkisinin kök kısmından elde edilen Kenger sakızı bir yıl muhafaza edildiği gibi aynı sakız bir ay boyunca çiğnenebilirken fiyatı ise altınla yarışıyor.

Kenger sakızının fiyatını duyan şaşıp kalıyor Kenger sakızının fiyatını duyan şaşıp kalıyor Kenger bitkisinin kök kısmından elde edilen kenger sakızının fiyatını duyan şaşıp kalıyor...

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber