25˚
İstanbul
25˚
açık
Nem %48
Rüzgar 4.53 /s
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/20˚
Cumartesi
26˚/18˚
Pazar
26˚/18˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-12-13 10:11:06

Yıllar süren dayı dehşetinde kılıç detayı: Senin sonun da Başak Cengiz gibi olacak

İstanbul'da babasının vefatından sonra annesiyle birlikte, 3 yıl boyunca dayısının zorbalık ve tehditlerine maruz kalan Ş.A., intiharın eşiğinden döndü. Samuray kılıcıyla öldürülen Başak Cengiz hakkındaki haberleri gazetelerden kesip genç kızın kapısına koyan ve daha sonra elinde silah ve kılıçla evi basan zanlı, polis tarafından gözaltına alındı.

Yıllar süren dayı dehşetinde kılıç detayı: Senin sonun da Başak Cengiz gibi olacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İstanbul'da 3 yıl önce babası vefat eden Ş.A.'nın, o günden sonra annesiyle birlikte hayatı zindana döndü. 3 yıl boyunca dayısı Zafer Duran'ın tehdit ve zorbalıklarına maruz kalan genç kadın, ikinci Başak Cengiz vakası olmaktan son anda kurtarıldı. Dayısının eve misafir getirmesine izin vermediğini, gündüz saatlerinde bile annesiyle kendisinin dışarı çıkmasını yasakladığını ve psikolojik şiddet uyguladığını belirten Ş.A., son olarak zanlının 'Senin sonun da Başak Cengiz gibi olacak' demesiyle intihara kalkıştı. Annesinin son anda ikna ederek vazgeçirdiği genç kadın, polisi arayarak dayısından şikayetçi oldu.

BAŞAK CENGİZ HABERLERİNİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Ş.A.'nın iddiasına göre, akşam 21.00'den sonra geldiğinde geç kaldığı gerekçesiyle eve alınmıyordu. 3 yıl boyunca dayısının tehditleriyle yaşayan ve çok sayıda delici ve kesici aleti bulunan zanlıdan korktuğu için bir şey söylemeyen genç kadın, yaşadığı son olayla baskılara daha fazla dayanamadı. Dayısının, samuray kılıcıyla vahşice katledilen Başak Cengiz hakkında çıkan haberleri kapısının önüne koyduğunu söyleyen Ş.A.'nın korkuları o günden sonra daha da arttı.

"SENİN SONUN DA BU KIZ GİBİ OLACAK"

Dayısının elindeki kılıç ve bıçakla genç kadının kapısını çaldığı ve "Senin sonun da bu kız gibi olacak" dediği öğrenilen genç kadın, bu olayın ardından sinir krizi geçirerek intihara kalkıştı. Camdan atlamak isteyen genç kadına annesi engel olurken polise haber verilmesiyle cani dayı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sabah'ın haberine göre, tutuklanan dayının evinde çok sayıda kesici delici alet, silah, ve yüklü miktarda uyuşturucu madde ele geçirildi.

KORKTUĞU İÇİN ADLİ MAKAMLARA BAŞVURMADI

30 yaşındaki Ş.A., İstanbul Kağıthane'de annesiyle birlikte yaşıyordu. Eğitmen olan genç kadın, 5 yıl önce babasını kaybetmişti. Aile apartmanının üçüncü katında ikamet eden genç kadının alt katında dayısı Zafer oturuyor. Genç kadının alt kat komşusu olan 58 yaşındaki dayısı Zafer Duran işletmeciydi. İddiaya göre Ş.A.'nın hayatı üç sene önce kabusa dönüştü. Zafer, genç kadının hayatına sürekli müdahale ediyor, evlerine misafir gelmesine izin vermiyor, gündüz saatlerinde bile Ş.A.'nın ve annesinin evden çıkmasına müsaade etmiyor, baskılarıyla anne-kıza psikolojik şiddet uyguluyordu. Ş.'nin akşam 20.30'dan sonra eve girmesi yasaktı. Dayısı genç kadının evden çıkmaması için kapıda bekliyor, her akşam kendi evinden apartman içinde küfürler ve tehditlerle korkutuyordu. Eğer A.Ş., akşam eve 21.00 dan sonra gelirse içeri giremiyor, kuzenine kalmaya gitmek zorunda kalıyordu. Dayısının silah bıçak ve sahip olduğu çeşitli aletleri bilen genç kadın, annesine ve kendisine zarar gelebilir düşüncesiyle adli makamlara başvuramıyordu.

BALKONDAN ATLAMAYA ÇALIŞTI

Mağdur kadının yıllarca süren zulmü ise geçtiğimiz aylarda yolda yürüdüğü sırada samuray kılıcıyla katledilen Başak Cengiz cinayetiyle son buldu. Dayı Zafer, 5 gün önce Ş.'nin ikamet ettiği dairenin önüne Başak Cengiz'in öldürüldüğüne dair haberlerin yer aldığı gazeteleri koydu. Ertesi gün ise silahını ve kılıcını alarak yeğeninin kapısına dayanan dayı, kapıyı açan mağdur kadına, 'Senin de sonun bu kız gibi olacak. Seni öldüreceğim' diyerek aniden Ş.'ye saldırdı. Ş.'yi darp eden Zafer Duran, bu sırada silahını doldur boşalt yaptı. Kendi evine kaçan mağdur kadınsa, getirdiği cinnetle balkondan atlamaya çalıştı. Annesinin engel olmasıyla intihardan son anda vazgeçen kadın, polisi arayarak yardım istedi.

EVİNDEN ÇIKANLAR DEHŞETE DÜŞÜRDÜ

Polis tarafından gözaltına alınan Zafer'in evinde arama yapıldı. Yapılan aramada temizlik kovasına saklandığı saldırı silahı, bıçak yüklü miktarda uyuşturucu madde ile boş ve dolu kovanlar bulundu. Anne kızın şikâyetçi olduğu dayı, gözaltına alındıktan sonra İstanbul Çağlayan Adliyesine getirildi. İfadesinde kendisine iftira atıldığını ileri süren dayı, öldürmeye teşebbüs suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olayın ardından açıklama yapan genç kadın, "5 üniversite bitirdim. Yıllar önce kadın cinayetlerinin yer aldığı haberleri okuduğumda gitsinler şikâyetçi olsunlar diye konuşurdum. Başıma gelince o kadar kolay olmadığını anladım. Bu esareti 3 yıldır çekiyordum. Adalete güvendiğim için şu anda hayattım. Titizlikle çalışan tüm yargı mensuplarına teşekkür ederim" dedi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

 

Etiketler