2021-12-05 17:25:20

Dolandırıcıların 'kargocu' oyunu: 34.5 milyon TL'lik imza attırdılar

Kendilerini kargo şirketi çalışanı gibi gösteren dolandırıcılar, hazırladıkları sahte teşekkür plaketini iş adamına teslim ederken teslim tutanağının imza kısmına yerleştirdikleri senetle İbrahim Hazer'i 2,3 milyon Euro yani yaklaşık 34,5 milyon TL dolandırdılar.

Dolandırıcıların 'kargocu' oyunu: 34.5 milyon TL'lik imza attırdılar
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

'Dolandırıcılıkta son nokta' dedirten haber Yozgat'tan geldi. 43 yıl önce Almanya'ya giden 59 yaşındaki İbrahim Hazer, 2015 yılında Ankara merkezli kurduğu şirketle Almanya'da ticarete başladı. İnşaat sektörü, demir yolu ve köprü işleri yapan Hazer, 2 yıl önce yatırım yapmak için ülkeye dönüş yaptı. Yozgat'ın Çayıralan ilçesi başta olmak üzere köyünde birçok hayır işlerine de imza atan Hazer’e kaymakamlık, belediye ve birçok kurum teşekkür plaketi verdi.

İMZA KISMINI KESİP ALTINA SENET YERLEŞTİRDİLER

İş adamının hayırseverliğini duyan dolandırıcılar, ilçesine yatırım yapmak için gelen Hazer’i hedef aldı. Eylül ayında kargo çalışanı gibi iş adamıyla irtibata geçen dolandırıcılar, kendisine Konya Yozgatlılar Derneği’nden teşekkür plaketi geldiğini ve kargonun kişiye özel olup imza karşılığında teslim edileceğini söyledi. Dolandırıcılar, teslim tutanağının imza kısmını keserek o kısma senedin imza bölümü gelecek şekilde hazırlık yaptı. Hazırlanmış teslim tutanağına imza atan Hazer'e içerisinde teşekkür plaketi ve 1 kilo Konya şekeri bulunan paket teslim edildi.

AYLAR SONRA GELEN HACİZLE ŞAŞKINA DÖNDÜ

Bir süre sonra yaptığı araştırmalar sonucu Konya Yozgatlılar Derneği diye bir derneğin olmadığını ve kargo teslim tutanağının sahte olduğunu fark eden Hazer, dolandırıldığı şüphesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. Almanya’da yaşayan ve hiç tanımadığı kişiye 2,3 milyon euro borçlu olan Hazer, aylar sonra mal varlığına gelen hacizle ne yapacağını şaşırdı.

"BENİM HAYATIMI KARARTTILAR"

Köyüne yatırım yapmak için dönüş yaptığını söyleyen iş adamı İbrahim Hazer, "Yaklaşık 2 yıldır Çayıralan ilçesinin Günyayla köyünde yaşamaktayım. Çevreme, köyüme, ilçeme yapmış olduğum destekler var, buna benzer büyük yatırımlarda bulunmuş bir iş insanıyım. Yaklaşık 2 buçuk milyona yakın yardımda bulundum. Bu yüzden de sürekli bana derneklerden, belediyeden ve kurumlardan plaketler gelmekte" dedi.

"Bu nedenle de aynı şekilde bana kargo yolu ile plaket gönderildi" diyen Hazer, "İmza alındı, şu anda bütün malıma, parama haciz konuldu. Bana posta yoluyla kargo gönderdiler, 'size özel kargo geldi, sizin almanız gerekiyor' dediler. Ben de kargoyu alarak imzayı attım. Kargonun içinde de Konya Yozgatlılar Derneğine ait bir teşekkür plaketi ve bir kilo Konya şekeri çıktı. Bana kargo aracı ile değil normal bir araç ile geldiler. Beni acele ettirdiler, 'Kargo aracım bozulduğu için başkasından geçici araç aldım hemen götürüp teslim etmem gerekiyor' dediler. Kargocular imzamızı alıp gittiler. Tamamen bir kargo süsü vererek benim imzamı elimden aldılar. Benim hayatımı kararttılar" dedi.

Etiketler