Tgrt Haber

Kangalların karakteristik özelliği: Aile içi çiftleşme yok

08 May 2022 12:10 - Güncelleme : 08 May 2022 12:13
Editör: Anday Celayir / Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Kangalların en büyük karakter özelliklerinden bir tanesi aile içi çiftleşmeler yaşamamaları ve bu özelliğin köpek ırkları arasında sadece kangallarda bulunması.

Kardeş olmayıp aynı yerde yaşayan, birbirlerini benimseyen kangallar dahi ilişki yaşamıyor.
Kardeş olmayıp aynı yerde yaşayan, birbirlerini benimseyen kangallar dahi ilişki yaşamıyor.

Ünü ülke sınırlarını aşan, zekası, sadakati ve cesaretleri ile diğer köpek ırklarından ayrılan kangal köpeklerinin, kendisini diğer köpek ırklarından ayıran birçok karakteristik özelliği bulunuyor. Bunlardan en önemlisinin ise kangalların aile içi ilişkide bulunmaması.

Uzman Kangal Yetiştiricisi ve Eğitmeni Hüseyin Yıldız, kardeş olmayıp aynı yerde yaşayan, birbirlerini benimseyen kangalların dahi ilişki yaşamadığını söyledi.

BİRBİRLERİNE BAKAR DURURLAR

Dişi kangalların sadece yabancı ve üstün ırk özelliklerini benimsediği erkeklerle eş olduğunu ifade eden Uzman Kangal Yetiştiricisi ve Eğitmeni Yıldız şunları söyledi:

Kangallarda aile içi ilişki yok. Kangalı kangal yapan en büyük karakter değerlerinden bir tanesi de bu özelliğidir. Aynı yerde kardeş olmayıp da büyüyen birbirlerini kardeş olarak benimseyen Kangal köpekleri bile eş olmazlar. Bir araya getirseniz de eş edemezsiniz, birbirlerine bakar dururlar.

Ama dişi yabancı bir erkeği benimseyip üstün ırk özelliklerini kabul ederse doğası gereği onu sahiplenir ve sırf üremek ve çoğalmak için zoraki eş olur. Ama kardeşleriyle baba kız, anne oğul, oğul kız, asla çiftleşmez. Aynı ortamda büyüyenlerde birbirlerini benimser. Benimsedikleri zamanda eş olmaları mümkün değildir.

KANGAL ANADOLU'NUN KARAKTERİDİR

Yıldız, kangalların dışında kalan diğer köpek ırklarının her türlü eşleşme gerçekleştireceğini söyleyerek şunları vurguladı:

Bu sadece kangallarda olan genetik bir özelliktir. Diğer ırklarda hepsi birbirleriyle eşleşir kimse kimseyi tanımaz. Mesele sadece o dönem geldiğinde birbirleriyle eş olurlar ve karmaşa bir yapı ortaya çıkar. Ne olduğu belirsiz bir tür meydana gelir. Ama Kangal Anadolu’nun karakteridir, Anadolu insanı gibi yaşar bu coğrafyanın kadım ırkı ve mirasıdır. Kangal bizim olmazsa olmazımızdır.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.