Tarih : 20.10.2021 - 10:03 Yorum : 0

Sürüsünden ayrı düşen leyleğe esnaf sahip çıktı! Şehir hayatına alıştı, gitmek istemiyor

Göç esnasında sürüsünden ayrı düşen leylek, Tekirdağ'da Bedesten esnafıyla yolunun kesişmesinin ardından şehirli oldu. 45 gündür Süleymanpaşa'da yaşayan ve esnafla yatıp esnafla kalkan leylek, hem esnafın günlerini şenlendirdi hem de yediği önüne yemediği arkasında bir hayat sürmeye başladı.

Sürüsünden ayrı düşen leyleğe esnaf sahip çıktı! Şehir hayatına alıştı, gitmek istemiyor

Ülkemizde mevsimin kışa dönmesiyle birlikte göç eden leyleklerden bir tanesi, sürüsünden ayrı düşünce Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesindeki Bedesten esnafına sığındı.

Bir buçuk aydır bulunduğu ilçede şehir hayatına alışan ve buradan ayrılmayan leylek için esnaf elinden geleni yaparken leyleğin de burada yaşamaktan memnun olduğu her halinden anlaşılıyor.


Yaşar Leylek artık Tekirdağlı oldu, esnafı terk etmiyor.

ESNAFIN SICAKLIĞINI TERK EDEMEDİ

Avrupa ve Afrika kıtaları arasında sürekli göç halinde bulunan leylekler Marmara'dan geçerken, sürüden ayrılan bir leylek, yaklaşık bir buçuk ay önce Tekirdağ'ın Süleymanpaşa İlçesinde bulunan Eskicami-Ortacami Mahallesindeki Bedesten Sokağa kondu. Bir süre ortalıkta dolaşan leylek, mahallede bulunan Bedesten Esnafını mesken tuttu. Bedestende bulunan esnafında sıcak davranması ile leylek mahallenin sakini haline gelerek, bir daha oradan ayrılmak istemedi.

YAŞAR LEYLEK ESNAFLA DÜKKANI AÇIYOR

‘Yaşar’ ismi verilen leylek şehir hayatına alışarak tam bir Tekirdağlı oldu. Yaşar Leylek, Bedesten Esnafı ile birlikte uyanıyor, esnaf kapıları açana kadar o da dükkanların önünde bekliyor. Bedesten esnafı da Yaşar Leyleğe sahip çıkarak, ona adeta bir evlat gibi bakıyor. Şehir hayatına alışan Yaşar Leylek ise zarar gelmeyeceğini öğrendiği ve sürekli insanların elinden yemek yediği için artık insanlara rahat rahat yanaşabiliyor. Sürüsünden kopup, şehir yaşamına alışan leylek şimdilik Süleymanpaşa ilçesinde yaşamaktan gayet memnun.


Esnaf, Yaşar leyleğin hiçbir ihtiyacını eksik etmiyor.

"O DA EVLADIMIZ OLDU, TEKİRDAĞLI OLDU"

65 yaşındaki İlter Çöpoğlu, leyleğin bir buçuk aydır burada olduğunu ifade ederek, "Burada barınıyor. Biz de elimizden geldiği kadar ona yardım ediyoruz. Bir buçuk aydan beri, komşular, arkadaşlar burada bakıyoruz. Mekanın bir sembolü haline geldi. Belki müşteri de çekeriz diye bakıyoruz. Müşterilerde gelince leyleği çoluk çocuk çok seviyor. Ona bakmaya gayret edeceğiz. Elimizden geleni yapacağız onun için. O da buralara alıştı gitmek istemiyor. Her gün burada. 45 gündür burada. Gitmeye niyeti yok. Göç zamanını kaçırdı herhalde. Burada kalacak. O da artık bir evladımız oldu. Tekirdağlı oldu artık. Bedesten leyleği oldu. Yaşar diyen var ama ismini bedesten koyacağız. Akşam Bedestenin üstünde kalıyor. Orada bir yuva yapmış. Taşıdığını ben gördüm. Çalı çırpı topladı kendine yuva yaptı. Sabah 09.00-09.30 gibi iniyor buraya. Kahvaltısını hazırlıyoruz. Ekstra balık ürünleri, tavuk ürünleri, su koyuyoruz." diye konuştu.

Kaynak : İHA/TEKİRDAĞ
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber