2022-06-26 13:45:37 | Son Güncelleme : 2022-06-26 13:56:45

Türkiye’nin en zehirli yılanı görüntülendi: Tek ısırığı öldürmeye yetiyor

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde, Türkiye'nin en ölümcül yılanı olarak bilinen ve nesli tükenmekte olan koca engerek yılanı görüntülendi. Koca engereğin, tek ısırığının bile insanı öldürmeye yettiği biliniyor.

Koca engerek, yüksekliği bin 500 metreye kadar alanlarda barınabiliyor.

Türkiye'nin en ölümcül yılanı olarak bilinen koca engerek, Tunceli'de görüntülendi.

TEK ISIRIĞI ÖLDÜRMEYE YETİYOR

Tek ısırığının bile insanı öldürmeye yettiği bilinen koca engerek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da, Doğu Akdeniz Bölgesinde habitatın uygun olduğu alanlarda yaşıyor.

ÇOK NADİR GÖRÜLÜYOR

Nesli tükenmekte olan bu sürüngenler, yüksekliği bin 500 metreye kadar alanlarda barınabiliyor. Şimdiye kadar çok nadir görülen koca engerek, Çemişgezek’e bağlı Erkalkan köyünde görüldü.

ZARAR VERMEMEK LAZIM

Ağacın üzerinde görülen yılan Tulgay Daşhan, tarafından cep telefonu ile kayıt altına alındı.

Zehirli bir tür olduğunu bildiği halde, yılana zarar vermeden sadece videosunu çekmek ve izlemekle yetinen Tulgay Daşhan şunları söyledi:

Ben İstanbul'da yaşıyorum. Yaz aylarında fırsat buldukça köyüm olan Erkalkan'a tatil için geliyorum. Köyümüze her geldiğimde arkadaşlarımla doğa yürüyüşü yaparız. Doğada yürürken bir ağacın üzerinde hareketlilik fark ettim.

Yaklaşınca nesli tükenme tehlikesi olan koca engerek yılanı olduğunu görünce bir müddet izledim ve kısa videosunu çektikten sonra uzaklaştım. Bu tür yılanlardan bu yıl bölgemizde çok gören var. Hayatın doğal dengesi. Zehirli de olsa zehirsiz de olsa zarar vermemek lazım.

Etiketler