21˚
İstanbul
21˚
hafif yağmur
Nem %62
Rüzgar 5.29 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2021-08-18 10:30:58

Akraba sevmeyen evlilere müjde: Bayram ziyaretine gitmemek kusur sayılmayacak

Eşinin bayram ziyaretlerinde kendisine eşlik etmediği için boşanma davası açan adamın eşi, mahkemede kusurlu bulunmasının ardından temyize gidilmesi üzerine Yargıtay, bu kararı doğru bulmadığına hükmetti.

Akraba sevmeyen evlilere müjde: Bayram ziyaretine gitmemek kusur sayılmayacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Bayram ziyaretleri esnasında kocasının akrabalarına gitmediği gerekçesiyle mahkemede kusurlu bulunan kadın, bu kararı temyize gitti. Yargıtay, kadının kusurlu olmadığına hükmetti.
Bir süredir geçimsizlik yaşayan çift boşanmak için Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Davacı koca, eşinin bayramlarda akrabalarının yanına ziyarete gitmediğini öne sürdü. Mahkeme, davanın kabulüne hükmederken, bayramlaşmaya gitmeyen kadını kusurlu buldu.

Davalı kadın kararı temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi. Kararda şöyle denildi: “Dava dilekçesinde; davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetlerinin gösterilmesi gereklidir. Mahkeme, davacı tarafından usulüne uygun şekilde dayanılmayan vakıaları kendiliğinden inceleyemez. Dava sebebi ve dayanağı vakıalar açık ve somut şekilde ispata ve karşı tarafın savunmasına elverişli olarak ortaya konmalıdır."

'KUSURLU BİR DAVRANIŞI İSPATLANAMADI'

"Mahkemece, davacı erkek tarafından usulüne uygun şekilde ileri sürülmeyen ‘davalı kadının, erkeğin bazı akrabaları ile görüşmeyi, bayramda ziyaret etmeyi istememe’ vakıası esas alınarak davanın kabulüne karar verilmiştir. Davalı kadının bundan başka boşanmayı gerektiren kusurlu bir davranışı da ispatlanamamıştır. Gerçekleşen duruma göre, davanın reddine karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde davanın kabulüne karar verilmesi doğru bulunmamış ve bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

 

Etiketler