Tarih : 07.10.2021 - 15:56 Yorum : 0

2021 Nobel Ödülleri sahiplerini bulmaya devam ediyor! Nobel Edebiyat Ödülü’nü kim kazandı?

Uzun yıllardır devam eden ve dünyanın en prestijli ödüllerinden biri haline gelen Nobel Ödülleri bu yıl da sahiplerini bulmaya devam ediyor. Her gün farkla bir dalda kazananın açıklandığı Nobel Ödüllerinde Edebiyat dalının kazananı da belli oldu. Peki 2021 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kim kazandı?

2021 Nobel Ödülleri sahiplerini bulmaya devam ediyor! Nobel Edebiyat Ödülü’nü kim kazandı?

Dünyanın en prestijli ödülü Nobel Ödülleri’nin sahipleri her geçen gün farklı alanlarda belli olmaya devam ediyor. Tıp, Fizik ve Kimya dallarından sonra Edebiyat dalının kazananı da belli oldu. Bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü’nün kazananı, Tanzanyalı Edebiyatçı Abdulrazak Gurnah oldu.

NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ’NÜ KAZANAN ABDULRAZAK GURNAH KİMDİR?

1948’de Zanzibar’da dünyaya geldi. 1960’ta ise İngiltere’ye iltica etti. Eğitimini İngiltere’de tamamladıktan sonra University of Kent’te doktorasını tamamladı. Hala University of Kent’te İngilizce Bölümü’nde Profesör olarak görev almakta ve Linsansüstü Çalışmalar Direktörlüğü yapmaktadır.

10 romana ve 1 dizi kısa öyküye imza atmış olan Abdulrazak Gurnah, Nobel ödülünün yanı sıra 10 milyon İsveç Kronu (1,1 milyon dolar)’nun da sahibi olacak. İsveç Akademisi tarafından yapılan açıklamaya göre Gurnah, “kültürler ve ırklar arasındaki uçurumda sömürgeciliğin etkilerine ve mültecilerin kaderine kesin ve merhametli şekilde nüfuz etmesi” sebebiyle bu ödüle layık göründü.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber