2022-06-12 09:03:20 | Son Güncelleme : 2022-06-12 09:10:45

ABD, Güney Kore ve Japonya’dan Kuzey Kore’ye karşı kritik anlaşma

Kuzey Kore’nin art arda yaptığı balistik füze denemeleri üç ülkeyi bir araya getirdi. Japonya, ABD ve Güney Kore Savunma Bakanları füze denemelerine karşı ortak tatbikat düzenlemesinde anlaştı.

Kuzey Kore'nin yıl başından beri sürdürdüğü füze denemeleri gerilimi yükseltti.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Kuzey Kore'nin yıl başından beri sürdürdüğü füze denemeleri gerilimi yükseltti.

Kuzey Kore’nin en son Japon Denizi’nde füze denemesi yapmasından sonra Japonya, Güney Kore ve ABD harekete geçti. Balistik füze denemeleri "uluslararası güvenliğe kabul edilemez bir tehdit" olarak değerlendirilmişti.

Japonya, ABD ve Güney Kore Savunma Bakanları, Kuzey Kore'nin yıl başından beri sürdürdüğü füze denemeleri karşısında ortak tatbikatlar düzenlenmesinde anlaştı.

Londra merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsünce (IISS) Singapur'da 10-12 Haziran'da bu yıl 19'uncusu düzenlenen "Shangri-La Diyaloğu" Forumu sürüyor. Zirve marjında Japon mevkidaşı Kişi Nobuo ve Güney Koreli mevkidaşı Lee Jong Sup ile bir araya gelen ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, üçlü ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.

BARIŞÇIL ÇÖZÜME VURGU

Görüşmeye ilişkin açıklamaya göre üç bakan, Kuzey Kore'nin yıl başından beri sürdürdüğü füze denemeleri karşısında, ülkelerinin ortak askeri tatbikatlar düzenlemesinde anlaştı.

Çin'in Hint-Pasifik'te artırdığı donanma faaliyetlerine değinen üç bakan, Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar mesajı vererek "anlaşmazlıkların uluslararası hukuk prensiplerince barışçıl tutumla çözülmesine" vurgu yaptı.

Bakanlar, "Hint-Pasifik'te tansiyonu yükseltecek ve statükoyu değiştirmeye teşebbüs edecek tek taraflı eylemlere şiddetle karşı çıkılmasında" anlaştı.
Üç ülke savunma bakanları, en son bir araya geldikleri Kasım 2019 sonrası ilk kez yüz yüze görüştü.