20˚
İstanbul
20˚
parçalı az bulutlu
Nem %58
Rüzgar 4.21 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-21 14:43:41

Rusya Ukrayna sınırına askeri yığınak sıraladı ABD 3 ülkeye silah yollama izni verdi

ABD yönetimi, Letonya, Litvanya ve Estonya'ya ellerinde bulunan ABD menşeli silahları Ukrayna'ya destek amacıyla göndermelerine izin verdi.

Rusya Ukrayna sınırına askeri yığınak sıraladı ABD 3 ülkeye silah yollama izni verdi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya'nın Ukrayna sınırına yakın bölgelerine askeri yığınak yapmasının ardından Rus ordusunun Ukrayna'ya gireceği iddiaları güçlendi. Bu durum üzerine ABD'den yeni bir hamle geldi. Amerikan Wall Street Journal gazetesinin bir yetkiliye dayandırdığı habere göre, ABD'nin NATO'nun Baltık bölgesi üyeleri Letonya, Litvanya ve Estonya'nın, Javelin tanksavar ve Stinger uçaksavar füzelerini Ukrayna ordusuna destek amacıyla gönderme izni verdiği ileri sürüldü.

Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığınağının uydu görüntüsü

Gazeteye konuşan yetkili isim, Joe Biden yönetiminin Ukrayna'ya Mi-17 tipi nakliye helikopterlerinin satışını onayladığına ilişkin Kongre'yi bilgilendirdiğini de söyledi. 

SAVUNMA BAKANLIĞI VE PENTAGON AÇIKLAMA YAPMADI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Dışişleri Bakanlığı, bu iki konuda da açıklama yapmaktan kaçındı. Bölgede gerilim tırmanırken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kiev'i ziyaret etmiş ve Ukrayna'ya desteklerini yinelemişti.

Öte yandan ABD, Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda Rusya'ya ağır yaptırımlar getireceği uyarısında bulunuyor.

Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başta Ukrayna sınırındaki gerilim olmak üzere bölge güvenliğini konuşmak üzere bugün Cenevre'de bir araya gelecek.

Etiketler