2021-09-23 09:00:59

Almanya'da Covid-19 aşısı olmayanlara hayat pahalılaşacak

Almanya'da Covid-19 aşısı olmayanlar için yeni kararlar alındı. Aşısızlar için hayat daha pahalı bir hale gelecek.

Almanya'da Covid-19 aşısı olmayanlara hayat pahalılaşacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Tüm dünya koronavirüsle mücadele ederken aşılamalar birçok ülkede hızla devam ediyor. Aşı olmak istemeyenler için ise hayat daha da zorlaşıyor. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn'ın eyalet sağlık bakanlarıyla yaptığı toplantıda, ülkede aşı olmak istemeyenlerle ilgili yeni kararlar aldı.

Karara göre 1 Kasım'dan itibaren aşı olmayan çalışanlar Covid-19’a yakalanmalarından sonra karantinaya girdiklerinde çalışmadıkları günler için ücret kaybından dolayı devletten tazminat alamayacak. Bu kural, doktor raporuyla belgelenen sağlık sebebiyle aşı yaptıramayanlar için geçerli olmayacak.

Ayrıca, aşı olunmadığı takdirde restoran veya tiyatro, sinema, konser gibi çeşitli etkinliklere girmek için istenilen hızlı Covid-19 testlerinin ücreti vatandaşlar tarafından ödenecek. 12-17 yaşlarındaki gençler ve çocuklar ile hamileler ise bu testleri 31 Aralık’a kadar ücretsiz yaptırabilecek.

AŞI OLMAYANLAR SORUMLULUK ALMALILAR

Sağlık Bakanı Spahn, bu yeni kuralların aşı yaptırmak istemeyenlere bir baskı değil, adil olmayla ilgili bir durum olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Kendilerini ve başkalarını aşı yoluyla koruyanlar, aşı olmayanlar için neden para ödediklerine ilişkin haklı bir soru soruyorlar." 

İnsanların aşı olma konusunda özgür olduklarına işaret eden Spahn, ancak insanların verdikleri bu kararla sorumluk taşımaları ve maddi sonuçlara katlanmaları gerektiğini kaydetti.

Bavyera Eyaleti Sağlık Bakanı Klaus Holetschek de salgınla mücadelede aşı olmak istemeyenlerin de sorumluluk alması gerektiğini ifade etti:

"Sağlık gerekçesi olmayan herhangi bir nedenle aşı yaptırmayı reddedenler kazanç kaybını toplumun ödemesini bekleyemezler."

Almanya’da 1 Kasım’a kadar geçerli olacak yönetmeliğe göre, Covid-19 nedeniyle karantinaya girmek zorunda kalan çalışanlara, evde kaldıkları ilk 6 haftada maaşının tamamı, yedinci haftadan itibaren ise yüzde 67’si devlet tarafından ödeniyor.

Etiketler