2021-10-27 11:40:16

Avustralya seyahat yasağını kaldırıyor! Tarih belli oldu

Koronavirüs önlemleri kapsamında seyahat yasağı bulunan Avustralya, 18 ayın ardından yasağı kaldırıyor.

Avustralya seyahat yasağını kaldırıyor! Tarih belli oldu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Avustralya'daki Covid-19 önlemleri gevşetiliyor. Salgın nedeniyle 18 aydır seyahat yasağı bulunan Avustralya'da 1 Kasım'dan itibaren tam aşılanmış ve kalıcı oturma izni olan Avustralyalılar artık seyahat edebilecek. 1 Kasım'dan itibaren seyahat için özel bir izin gerekmeyecek. Kararla birlikte salgın kapsamında ülke dışında yaşayan Avustralyalıların da ülkesine dönmesi bekleniyor.

Avustralya’nın seyahat yasağını kaldırması kararı, Singapur’un 8 Kasım itibarıyla koronavirüse karşı tam aşılanmış Avustralya vatandaşlarını kabul edeceğini açıklamasının ardından geldi. Avustralya Başbakanı Scott Morrison düzenlediği basın toplantısında, ulusal planın işlediğini ifade ederek, “Avustralya’nın açılmasıyla ilgili bu plan ve aşılanma hızı yükselişe geçti" dedi.

Avustralya’nın ilaç düzenleyicisi kurum 18 yaşından büyükler için Pfizer aşısının hatırlatma dozunu onaylarken, ülke genelindeki 16 yaşından büyüklerin ilk doz aşılanma oranı ise yüzde 90 seviyelerinde bulunuyor. Ülkede toplam 163 bin 866 korona virüs vakası tespit edilirken, bin 669 kişi de korona nedeniyle hayatını kaybetti.

Etiketler
Benzer Haberler