2021-12-01 09:51:09

Nefret söylemleriyle yargılanan Eric Zemmour'dan yeni skandal: Müslümanlar asimile olun

İslam karşıtı Fransa cumhurbaşkanı adayı Eric Zemmour, skandal sözlerine bir yenisini ekledi. Aşırı sağcı gazeteci, yazar Zemmour, Müslümanları asimile olmaya çağırdı.

Nefret söylemleriyle yargılanan Eric Zemmour'dan yeni skandal: Müslümanlar asimile olun
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İslam ve göçmen karşıtı Fransa cumhurbaşkanı adayı Eric Zemmour, TF1 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Nisan 2022'de düzenlenecek cumhurbaşkanı seçimini kazanması halinde Fransızların ve "Fransız Müslümanların" cumhurbaşkanı olacağını savundu. Yine skandal sözlere imza atan Zemmour, Müslümanları asimile olmaya çağırdığını şu sözlerle ifade etti:

"Başkalarının aksine ben İslam ve İslamcılık arasında ayrım yapmıyorum. İkisi aynı şey. Ancak İslam ve Müslümanlar arasında ayrım yapıyorum. Tüm Müslümanları asimile olmaya, hukuki ve siyasi kural empoze eden İslam'ı uygulamayı reddetmeye çağırıyorum."

Zemmour, Yahudilere 1789'da söylenen "Yahudilere ulus olarak hiçbir şey vermemeliyiz, Yahudilere birey olarak her şeyi vermeliyiz" şeklindeki ifadenin Müslümanlar için geçerli olduğunu iddia etti.

Kadınlara karşı nefret söylemleri de olduğu bilinen Zemmour, kadınları en iyi savunan cumhurbaşkanı adayı olduğunu iddia etti.

ADAYLIĞINI DUYURMUŞTU

Aşırı sağcı Zemmour, sosyal medya hesaplarından paylaştığı videoda, cumhurbaşkanı seçimi için adaylığını duyurmuştu.

Fransa'da cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu, 10 Nisan 2022'de yapılacak. Adaylardan herhangi biri ilk turda salt çoğunluğu sağlayamazsa en fazla oyu alan iki aday, 24 Nisan'da düzenlenecek ikinci turda yarışacak.

NEFRET SÖYLEMLERİ YÜZÜNDEN YARGILANMIŞTI

Seçimlere adaylığını henüz açıklamadan anketlerde kısa sürede hızla yükselen aşırı sağcı gazeteci ve yazar Zemmour, aşırı muhafazakar, İslam ve göçmen karşıtı, milliyetçi ve ulus-devlet anlayışını benimseyen isim olarak öne çıkıyor.

Paris'te 1958'de Cezayir asıllı Yahudi bir ailede dünyaya gelen Zemmour, Eylül 2019'da bir televizyon programında Müslümanlara karşı nefreti körükleyen ifadeleri nedeniyle 3 bin avro para cezası çarptırılmıştı.

Mahkeme, programda Müslümanlara İslam ve Fransa arasında bir seçim yapması gerektiğini, banliyölerde başörtülü Müslüman kadınların Fransa'da İslam hakimiyeti kurmak istediğini ileri süren Zemmour'un bu açıklamalarının ayrımcılık içerdiğine hükmetmişti.

Etiketler