2021-10-03 12:53:47

BM: Son 40 yılda doğal afetlerin sayısı 5 kat arttı

Birleşmiş Milletler'in yetkili organı (BM) Dünya Meteoroloji Teşkilatı'nın raporuna göre, 1970-2019 yılları arasında dünya çağında hava ve iklim bağlantılı felaketler beş kat arttı.

BM: Son 40 yılda doğal afetlerin sayısı 5 kat arttı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Birleşmiş Milletler'in hava, iklim ve su konularındaki yetkili organı Dünya Meteoroloji Teşkilatı'nın açıkladığı rapora göre, 1970-2019 zaman diliminde dünya çapında hava ve iklim bağlantılı felaketlerde büyük artış meydana geldi. Dünya Meteoroloji Teşkilatı'nın Cenevre'deki merkezinde kamuoyuna sunulan rapora göre, 1970-2019 arasında doğal afetler beşe katlandı. Bu afetler nedeniyle meydana gelen zararlar ise 7 kat arttı. Fakat kurulan erken uyarı sistemleri sayesinde afetlerdeki can kaybı azaldı.

BM’nin Dünya Meteoroloji Teşkilatı Genel Sekreteri Petteri Taalas, hava, iklim ve sularla bağlantılı aşırı hava muhalefetlerinin arttığını ve kötüleştiğini söyleyerek uyarılarda bulundu.

Rapora göre, 1970 ile 2019 arasında 11 binden fazla hava, iklim ve su bağlantılı doğal afet kayıtlara geçti. Bu afetlerde 2 milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Kayda geçen bu afetlerde oluşan zararın ise yaklaşık 3 trilyon 600 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Deutsche Welle'in (DW) haberine göre, Dünya Meteoroloji Teşkilatı, ortalama olarak 1970’ten bu yana her gün fırtına, sel, kuraklık veya aşırı sıcak hava gibi bir felaket yaşandığını haber veriyor. Raporda, bütün bu afetlerden dolayı günde ortalama olarak 115 insanın hayatını kaybettiği belirtiliyor. Yine bu doğal afetlerin yol açtığı günlük maddi zararın da 202 milyon dolar olduğu rapor ediliyor.

Teşkilatın raporuna göre, hava, iklim ve sular bağlantılı muhalefetlerde hayatını kaybeden insanların yüzde 91'den fazlasının gelişmekte olan ülkelerde yaşadığı. Can kaybına en çok neden olan hava muhalefetinin de yaklaşık 650 bin ölüm ile kuraklıklar sonucu meydana geldiği vurgulanıyor.

ERKEN UYARI SİSTEMLERİ HAYAT KURTARIYOR

Raporda, hava muhalefetleri yüzünden ölen insan sayısı 577 bin, seller nedeniyle 59 bin, aşırı hava dereceleri nedeniyle de 56 bin kişinin öldüğü aktarılıyor. Kurulan erken uyarı sistemleri sayesinde ise 1970-2019 zaman diliminde doğal afetlerde yaşanan can kayıplarının azaltılmasında ilerleme kaydedildi.

1970’lerde hava, iklim ve sular bağlantılı felaketlerdeki can kaybı senede 50 binin üzerindeyken 2010'larda bu rakamın 20 binlere düşürülmesi sağlanabildi. Dünya Meteoroloji Teşkilatı Genel Sekreteri Taalas, şunları söyledi:

"Erken uyarı sistemleri şimdiye kadar olduğundan daha iyi biçimde hayat kurtarma imkanına sahip olmamızı sağladı.''

AFRİKA VE GÜNEY AMERİKA'DA AÇIKLAR VAR

BM’nin bir kuruluşu olan Dünya Meteoroloji Teşkilatı, kaydedilen iyileşmeye rağmen yapılması gereken daha çok iş olduğunu, nitekim üye 193 ülkeden sadece yarısında erken uyarı sistemleri kurulduğunu hatırlatıyor.

Bu arada Teşkilat, hava, su ve yağış gözlemi ve veri toplanmasına dair Afrika ile Güney Amerika'nın bir kısmı ile Karibik ile Pasifik bölgelerinde açıklar bulunduğunu da vurgulayarak, çıkarılan raporlarda buralara dair bilgiler konusunda alınması gereken yol olduğuna işaret ediyor.

 

 

 

Etiketler