2022-05-24 13:09:05 | Son Güncelleme : 2022-05-24 17:19:58

Rusya taktik füzeleri yerleştirdi Ukrayna bahçeye saklı tankları vurdu

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde 3 ay geride kalırken Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya'nın Belarus sınırından Ukrayna'ya doğru 50 kilometre uzaklıktaki Brest bölgesine İskender-M operasyonel taktik füze sistemlerini yerleştirdiğini bildirdi. Ayrıca evlerin bahçesine saklanan Rus tanklarının Ukrayna tarafından imha edildiği belirtildi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde 3 ay geride kalırken birçok bölgede şiddetli çatışmalar devam ediyor.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde 3 ay geride kalırken birçok bölgede şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 24 Şubat'ta verdiği askeri emrin ardından Ukrayna'nın işgali 90 gündür devam ediyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, son olarak Rusya'nın Belarus sınırından Ukrayna'ya füze ve hava saldırısı tehdidinin arttığını belirtti. Açıklamada, ''Saldırgan, İskender-M operasyonel taktik füze sistemlerini Ukrayna’nın devlet sınırından 50 kilometreye kadar mesafedeki Belarus’un Brest bölgesine konuşlandırdı.'' ifadesi kullanıldı.

Rus birliklerinin Zaporojiye bölgesindeki taktik konumlarını geliştirdiklerine dikkat çekilen açıklamada, “Zaporojiye yönünde, işgalciler Vasilyevka-Kamenskoe tarafına doğru saldırı operasyonlarına devam etmek için birlikleri güçlendiriyor.” denildi.

Açıklamada, ülkenin doğusunun ise çatışmanın yoğun yaşandığı bölge olarak kalmaya devam ettiği ve son 24 saatte Ukrayna ordusu tarafından Donetsk ve Luhansk yönlerinde 16 düşman saldırısının püskürtüldüğü ve 8 tank ile 22 zırhlı aracın imha edildiği kaydedildi.

SAKLANAN TANKLAR İMHA EDİLDİ

Rus tankları Ukrayna’nın kuzeydoğusunda Kharkiv bölgesinde farkedildikten sonra Ukrayna tarafından insansız hava uçakları ile saldırı düzenlendi. Rus tankları saldırı üzerine panikle saklanacak yer aradı. Tanklardan birinin bir evin bahçesine girerek ağaçlık alanda saklanmaya çalıştığı görüldü. İçinden çıkan askerler çaresizce kaçmak istedi ancak başaramadı. Saldırı sonrası tanklar alevler içerisinde kaldı.

ÖLEN RUS ASKER SAYISI 29 BİN 350

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının diğer açıklamasında, 24 Şubat ile 24 Mayıs tarihleri arasında Rus ordusunun savaştaki kayıplarına ilişkin veriler güncellendi. Buna göre, Ukrayna topraklarında 29 bin 350 Rus askeri öldürüldü. Bunun yanı sıra 205 uçak, 170 helikopter, 1302 tank, 3 bin 194 zırhlı araç, 112 füze, 606 roketatar sistemi ve 93 hava savunma sistemi imha edildi.

Rus güçleri 2 bin 213 araç, 13 gemi ve hafif sürat teknesi, 480 insansız hava aracını da kaybetti.

Rusya Savunma Bakanlığından 25 Mart'ta yapılan açıklamada, Ukrayna'da 1351 Rus askerinin öldüğü duyurulmuştu.