2021-08-05 12:41:04

Yunanistan'daki yangın Olimpia Antik Kenti'ni tehdit ediyor

Yunanistan'daki orman yangını hala kontrol altına alınamadı. Alevler, Olimpia Antik Kenti'ne yaklaştı, söndürme çalışmaları sürüyor.

Yunanistan'daki yangın Olimpia Antik Kenti'ni tehdit ediyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dünyanın birçok yerinde aşırı sıcaklar nedeniyle yüzlerce yangın meydana geldi. Yunanistan da alevlere teslim oldu. Birkaç gündür süren söndürme çalışmaları henüz yangını kontrol altına almaya yetmedi. Yunanistan'da giderek büyüyen alevler Olimpia Antik Kenti'ni tehdit etmeye başladı. 

Olimpiyat oyunlarının başladığı yer olan antik kent yakınlarındaki yangına 170'ten fazla itfaiye eri, 50 itfaiye aracı, 6 helikopter ve yangın söndürme uçaklarıyla müdahale ediliyor. Olympiya'nın kuzey batısındaki ormanlık alandaki yangında yaklaşık 20 evin küle döndüğü belirtildi. Turistik antik kent ve çevresindeki 6 köy yangın tehdidi nedeniyle bir gün önce tahliye edilmişti.

KÖYLER BOŞALTILDI 150 EV KÜLE DÖNDÜ

Eğriboz Adası’nda da yangınla mücadele sürüyor. Onlarca köyün ve Saint David Manastırının risk altında olduğu bölgede alevler en az 150 evi küle çevirdi. Bu sabah saatlerinde çevredeki 2 köyün daha boşaltıldığı öğrenildi. Kuvvetli rüzgar ve yoğun duman nedeniyle görüş mesafesinin düşmesinin yangın söndürme çalışmalarını zorlaştırdığı kaydedildi.

Yunanistan itfaiyesinden yapılan açıklamada, devam eden 118 yangının yanı sıra son 24 saatte 92 yangının daha çıktığı belirtildi.

Etiketler