2022-06-20 16:43:17 | Son Güncelleme : 2022-06-20 16:53:37

2022 YKS'de üniversiteye girmek için kaç net yapmak gerekiyor?

18-19 Haziranda tamamlanan YKS sınavından sonra üniversite hayali kuran adaylar girmek istedikleri bölüm için ne kadar net yapmaları gerektiğini araştırmaya başladı. YKS soru ve cevap anahtarlarının açıklanmasının ardından puan hesaplamaya çalışan adaylar "2022 YKS'de üniversiteye girmek için kaç net yapmak gerekiyor? 4 yıllık üniversite için AYT ve TYT'de kaç puan almak gerekir?" sorularının cevabını merak ediyor. İşte tüm detaylar…

2022 YKS'de üniversiteye girmek için kaç net yapmak gerekiyor?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

2022 YKS sınavına katılan 3 milyondan fazla öğrenci net sayılarını ve puan hesaplamalarını yapmaya başladı. Üniversite hayali kuran milyonlarca aday sınav sonrasında "2022 YKS'de üniversiteye girmek için kaç net yapmak gerekiyor? 4 yıllık üniversite için AYT ve TYT'de kaç puan almak gerekir?" sorularını araştırmaya başladı.

2022 YKS'DE KAÇ NET YAPMAK GEREKİYOR?

2022 YKS’de baraj puanının kaldırılmasıyla birlikte her adayın tercih yapma hakkı bulunacak. 2022 YKS'de üniversite tercihi yaparken sınavda adayların aldıkları puandan ve yaptıkları netlerden çok sınav sıralamaları önemli olacak. Sıralamada önde olan adaylar üniversite yerleştirme sürecinde avantajlı olacaktır.

4 YILLIK ÜNİVERSİTE İÇİN AYT VE TYT'DE KAÇ PUAN ALMAK GEREKİR?

4 yıllık üniversitelerin atama puanları değişebiliyor. Bunun için mantıklı ve isabetli tercihler yapmak çok önemli. Ayrıca ilk tercihlerde atanamayan yüz binlerce kişi ek tercih sürecinde de atanabiliyor. 2022 YKS sınavı sonunda adayları heyecanlı bir tercih süreci bekliyor. Adayların tercih yaparken rehberlik servisinden faydalanması oldukça önemli.

HUKUK, MİMARLIK, DİŞ HEKİMLİĞİ, ECZACILIK FAKÜLTESİNDE BARAJ KALKTI MI?

4 yıllık üniversite bölümlerine girmek isteyen adaylar sıralamaya göre yerleştirilecek. Buna göre, bu yılki Hukuk, Mimarlık, Diş hekimliği, Eczacılık gibi bölümlerin sıralaması ise şu şekilde olacak;

  • Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde EA en düşük 100 bininci,
  • Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY en düşük 300 bininci,
  • Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY en düşük 250 bininci,
  • Tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY en düşük 50 bininci,
  • Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde ilgili puan türünde en düşük 300 bininci,
  • Eczacılık programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY en düşük 100 bininci,
  • Diş hekimliği programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY en düşük 80 bininci olmak gerekecek.

 

2021 YKS EN KÜÇÜK VE EN BÜYÜK PUANLAR

2021 yılında 4 yıllık üniversiteler yerleştirmede en düşük ve en büyük puanlara aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2021 YKS EN KÜÇÜK VE EN BÜYÜK PUAN İÇİN TIKLAYIN

YKS NEDİR?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Türkiye'de ÖSYM tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı ile uygulanmaya başlanan ve her yıl yapılan ortaöğretimden yükseköğretime geçiş sınavı sistemi.

1. Oturum: Temel Yeterlilik Testi (TYT)

Adayların bir yükseköğretim kurumuna yerleşmek için iki aşamalı sınava girmeleri gerekmektedir. İlk olarak Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumuna girilir. TYT, bir üniversiteye yerleşebilmek için zorunlu bir sınavdır ve ilk aşamayı temsil eder.

2. Oturum: Alan Yeterlilik Testleri (AYT)

Sorular dört yıllık lise müfredatından gelmektedir.[10] Adaylar TYT sonrasında AYT'ye girmek zorunda değildir. Fakat genel olarak 4 yıl eğitimli üniversiteler, TYT (%40) + AYT (%60) puan toplamları ile aldığı için bu sınava girilmesi gerekmektedir. Sınavın süresi 180 dakikadır.

Yabancı Dil Testi (YDT)

TYT sonrasında DİL puanı ile öğrenci alan bölümlere girmek isteyen adaylara yöneliktir. 80 sorudan oluşmaktadır. Sınava tercihe göre Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden herhangi biri tercih edilerek girilir. Sınavın süresi 120 dakikadır.

Milli Savunma Üniversitesi 2022 yılı askeri öğrenci temini 2'nci seçim aşamaları tercih işlemleri sonuçları https://personeltemin.msb.gov.tr adresi üzerinden erişime açıldı.