Tarih : 17.12.2021 - 13:51 Yorum : 0

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı maaşlarına zam! 2022 emekli maaşları ne kadar olacak?

"2022 emekli maaşları ne kadar olacak?" sorusu, asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamalarının ardından 2022 yılında emekli maaşlarının ne kadar olacağına dair haberleri yakından takip eden vatandaşlar, internet üzerinden yoğun bir araştırma yapmaya başladı. Yılda iki kez değişikliğe uğrayan emekli maaşlarının yapılan zamlarla birlikte enflasyon karşısında korunması mümkün oluyor. Asgari ücrette gerçekleştirilen yüzde 50 artışla birlikte SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı maaşları değişiyor. Peki emekli 2022 emekli maaşları ne kadar olacak? İşte son maaşlar!

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı maaşlarına zam! 2022 emekli maaşları ne kadar olacak?

Emeklilere yılda iki kez yapılmakta olan zamlar, vatandaşın rahat bir nefes almasını sağlıyor. Enflasyon farkından etkilenmekte olan emekli maaşlarının korunabilmesi için yapılan zamlar, emeklilerin gelirinin artmasına da olanak sağlıyor. Açıklanan 2022 asgari ücretine bağlı olarak emekli maaşlarının ne kadar olacağına dair sorgulamalar da başladı. Son yapılan açıklama sonrasında da emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarında netleşme meydana geldi. Haberin ardından gözler emekli maaşlarına yapılan zamların oranlarının ne kadar olduğuna çevrildi. Peki emekli maaşlarına yüzde kaç zam yapıldı? 2022 emekli maaşları ne kadar olacak? İşte detaylar...

EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emekliler yeni yılı zam ile karşılayacak. Her yıl iki kere yapılan zamlar, 2022 yılı için Ocak ayında başlıyor. Özellikle Bağ-Kur ve SSK üzerinden maaş alan emeklilerin zam tarihi Ocak ayı olarak biliniyor. En son açıklanan Kasım ayı enflasyon oranlarıyla beraber SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 6.72’lik bir zammı garantiledikleri belli olmuştu. Emekli Sandığı üzerinden maaş alan memur emeklileri ise biraz daha farklı bir hesaplamaya tabi tutulmakta. Maaşlardaki yüzde 5 net artış ve bu yılın ikinci 6 aylık diliminde enflasyonun yüzde 3’ü aşarsa aşan kısım kadar bir artışın yansıtılması bekleniyordu. Son yapılan açıklamaların ardından memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ve 35 arasında değişen kamülatif artış oranları ile enflasyon farklarından meydana gelen bir zam yapılacağı ifade edilmişti. 3600 ek gösterge konusu ise toplu sözleşme maddesi olarak kabul edildi.

Hafta içi her gün TGRT Haber’de yayınlanan "Cem Küçük ile Günaydın Türkiye" programında emeklilere yapılacak zam oranına dair yeni açıklamalar yapıldı. Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile gerçekleştirmiş olduğu görüşmede Bilgin’e “Emeklilere yüzde 30-40 oranında zam olur mu?” şeklinde bir soru yönelttiğini ve Bakan Bilgin'in "Sözleşmemizde enflasyon farkı verilir diye yazılmıştı. Bunu dikkate alan fakat bugünkü ekonomik durumu gözeten bir orandan değerlendirilecektir denilebilir” şeklinde cevap verdiğini ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in “Yüzde 30-40 olur mu? En düşük emekli aylığında daha yüksek diğerlerinde daha dengeli olmak üzere farklılık gösterebilir” dediğini ifade eden ve yapılan açıklamaları değerlendiren Cem Küçük, “Sayın Bakanımız ile yaptığımız konuşmamızdan anladığım kadarıyla, enflasyon farkları dâhil olmak üzere en az yüzde 30 zam gelecek” diyerek emekli maaşına yapılacak zamlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

2022 EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Ekim ayı enflasyonu ile birlikte yüzde 3.72'lik am farkı oluştu. Bu durumda geri kalan 2 aylık enflasyon verisinin tamamı eksi çıkmaz ya da eksi çıkan dönemler, artı çıkan dönemleri sıfırlamazsa Ocak ayında 5,5 milyon memur ve memur emeklisinin maaşları yüzde 5'lik toplu sözleşmesine olan ek fark kadar artış görülmüş olacak. Şu anki duruma göre ocak zammı yüzde 8.72 seviyesine ulaşmış durumda. Son iki ayık enflasyon oranının yüzde 4'e yakın olması bekleniyor. Bakan Bilgin’in yapmış olduğu açıklamalara göre emekli maaşlarına yüzde 30 - 40 arasında zam yapılması bekleniyor. Bu da 2022 yılında en düşük SSK emeklisi aylığının 3.030 TL’ye, en düşük Bağ-Kur emeklisi aylığının ise 2.724 TL'ye, en düşük tarım emeklisi aylığının da 2.195 TL’ye yükselmesi anlamına geliyor.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞI NE OLACAK?

Asgari ücrette meydana gelen yüzde 50 artışla birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamlarında da hatırı sayılır bir iyileşme meydana gelecek. Böylece en yüksek aylık 7 bin 492 liradan 8 bin 277 liraya yükselmiş olacak. Yüzde 10.48 artışla en düşük aylık Bağ-Kur tarım emeklilerinde 1.876 liradan 2 bin 63 liraya, esnaf emeklilerinde ise 2 bin 350 liradan 2 bin 596 liraya yükselecek.

SSK emeklilerinin en düşük aylık 2000’den önce emekli olanlar için 2 bin 624 TL’den 2 bin 899 TL’ye, 2000’den sonra emekli olanlarda ise 1.626 TL’den 1.797 TL’ye yükselecek. Aralık ayı enflasyon oranlarına göre zam oranı belli olacak. Net maaş miktarları da 3 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak.

2022 EMEKLİ MAAŞ LİSTESİ TAHMİNLERİ

Aralık ayı enflasyon oranlarının ardından belirlenecek olan emekli maaşı zamlarıyla ilgili yapılan son açıklamalar ve enflasyon oranları, 2022 emekli maaşlarında tahmini rakamların oluşmasına neden oldu. Yapılan tahminlere göre aralık ayı enflasyon oranının yüzde 2 ya da yüzde 3 olması durumunda yeni maaş listesi aşağıdaki gibi olacak:

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber