Tarih : 26.10.2021 - 08:56 Yorum : 0

850 bin esnafa vergi muafiyeti için sunulan kanunun 25 maddesi kabul edildi!

Meclisin açılmasıyla birlikte sunulan ilk tekliflerden biri olan 64 maddelik 850 bin esnafa vergi muafiyeti kanununun 25 maddesinin kabulünün ardından teklifin tümü 26 Ekim 2021 Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kanunla birlikte basit usulde vergilendirilmekte olan kuaför, tuhafiyeci, tesisatçı, terzi ve marangoz gibi 850 bin esnafın gelir vergisinden muafiyeti sağlanacak.

850 bin esnafa vergi muafiyeti için sunulan kanunun 25 maddesi kabul edildi!

Ak Partili vekillerin imzasıyla birlikte meclise sunulan Vergi Usul Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi onaylanan 25 maddeden sonra Meclis’in Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından tamamen kabul edilmişti. 26 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla birlikte yürürlüğe girdi. Kabul edilen maddeler kapsamında cirosu 240 bin TL altında bulunan 850 bin esnafa vergi muafiyeti, çiftçiye vergi indirimi, internet üzerinden para kazananlara ise vergi kolaylığı sağlanacak. Sunulan teklif ile ilgili Plan Bütçe Komisyonu görüşmelerini hala sürdürüyor.

850 BİN ESNAFA VERGİ MUAFİYETİ UYGULANACAK

Meclisin açılmasıyla birlikte sunulan teklif kapsamında kabul edilen teklife göre basit usulde vergilendirilen ve küçük esnaf olarak tabir edilen 850 bin civarında bulunan grubun kazançları gelir vergisinden istisna sayılacak. Bu da bu grubun yıllık beyanname vermemesini sağlayacak.

SOSYAL İÇERİK VE UYGULAMA GELİŞTİRİCİSİNE KAZANÇ İSTİSNASI

Mobil cihazlar için uygulama geliştirenler ve sosyal içerik geliştiricilerine kabul edilen maddelere göre kazan istisnası sağlanacak. Böylece internet aracılığıyla sosyal ağlar üzerinden görüntü, ses, metin ve video tarzı içerikler paylaşmakta olan sosyal içerik üreticilerinin elde etmekte olduğu kazançlar gelir vergisinden muaf tutulacak. Aynı şekilde akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirmekte olan uygulama geliştiricilerinin bu şekilde elde ettikleri kazançlar da gelir vergisine dahil edilmeyecek. Bu istisnadan yaralanabilmek için Türkiye’de faaliyet gösteren bir bankada hesap açılmış olması ve gerçekleştirilen faaliyetlerden elde edilen tüm hasılatın bu hesap üzerinden tahsil edilmesi gerekiyor.

Bu muafiyet kapsamında mükelleflerin farklı alanlardan da kazanç elde ediyor olması muafiyetlerini engeller bir durum teşkil etmeyecek. İstisnalara dair şartların taşınmıyor olmasının teyidi durumunda eksik tahakkuk eden vergi, vergi ziyaı cezası kesilecek ve gecikme faiziyle birlikte tahsil edilebilecek.

TARIMSAL DESTEK ÖDEMELERİ GELİR VERGİSİNDEN MUAF OLACAK

Çiftçilerin ve tarım sektörünün desteklenmesi için kamu kurum ve kuruluşları tarafından sağlanan destek ödemeleri de gelir vergisinden muaf tutulacak ödemeler arasında yer alıyor. Böylece bu ödemeler üzerinde herhangi bir kesinti gerçekleştirilmeyecek. Birden fazla takvim yılını etkileyen inşaat ve onarma işleri üzerinden gelir sağlayan mükelleflerin vermeleri gereken yıllık gelir vergisi beyannameleri ise işlerin ikmal edildiği yılı takip eden şubat ayının 25. gününe kadar verilebilecek.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber