Tarih : 04.10.2021 - 16:29 Yorum : 0

Ekim ayı kira artış oranı ne kadar? Kira hesaplama nasıl yapılır?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun enflasyon rakamlarıyla ilgili yaptığı açıklamanın ardından gözler Ekim ayı kira artış oranına çevrildi. Enflasyon rakamlarının 12 aylık ortalaması dikkate alınarak belirlenmekte olan Ekim ayı kira artış oranı ne kadar oldu? Kira hesaplamaları nasıl yapılır? İşte detaylar.

Ekim ayı kira artış oranı ne kadar? Kira hesaplama nasıl yapılır?

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Ekim ayı kira artış oranlarında da değişiklikler gerçekleşti. Enflasyon (TÜFE) on iki aylık ortalaması göz önünde bulundurularak hesaplanan kira artış oranı Ekim ayında yüzde 16,42 oldu. TÜİK tarafından yapılan açıklamalara göre enflasyon 2021 yılı Eylül ayı için bir önceki aya göre %1,25, önceki yılın Aralık ayına göre 13,04, bir önceki yılın Eylül ayına göre ise yüzde 19,58’dir. On iki aylık ortalamalara göre ise %16,42’lik bir artış gerçekleşti.

EKİM AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR OLDU?

Son günlerin en merak edilen konularından biri olan Ekim ayı kira artış oranları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayı enflasyon oranlarını açıklamasının ardından 2021 yılı Ekim ayı kira artış oranları da belirlendi. Enflasyonda (TÜFE) 2021 yılı Eylül ayı, bir önceki aya göre %1,25 iken bir önceki yılın Aralık ayına göre %13,04’tür. Bir önceki yılın aynı ayına göre %19,58 artış gösteriyorken on iki aylık ortalama artış da %16,42’dir.

EYLÜL AYI ENFLASYON VERİLERİNE GÖRE KİRA ARTIŞLARININ DURUMU NE?

Her yıl TÜİK tarafından enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte belirlenmekte olan kira artışları %16,42 oranında bir artış gösterdi. Eylül ayı enflasyon oranlarının yıllık 19,58 olduğunun açıklanmasının ardından Ekim ayı kira artış oranları da bu rakama göre değişkenlik gösterdi.

KİRA ARTIŞI NASIL HESAPLANIR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Strateji Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanmakta olan Vadeli Ekonomi Programı, önceki yılın Eylül ayında açıklanmıştı. Yeni Ekonomi Paketi’ne göre kira zamları üretici fiyat endeksi oranları baz alınarak değil, kira artış oranının üst tüketici fiyat endeksi oranları baz alınarak belirlenmektedir.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber