2022-01-12 16:23:48

EPDK fatura hesaplama nasıl yapılır? EPDK fatura hesaplama modülü nasıl kullanılır?

“EPDK fatura hesaplama nasıl yapılır?” sorusu, yılın ilk günlerinde gelen yüzde 52 ile yüzde 130 aralığındaki elektrik zammının ardından vatandaştan gelen şikayetleri değerlendiren EPDK Başkanı’nın yapmış olduğu açıklamalarla en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Fatura hesaplama modülü ve elektrik faturalarında hata tespiti ile ilgili yapılan açıklamaların ardından vatandaşlar, “EPDK fatura hesaplama nasıl yapılır?”, “EPDK fatura hesaplama modülü nasıl kullanılır?” sorularına cevap aramaya başladı.

EPDK fatura hesaplama nasıl yapılır? EPDK fatura hesaplama modülü nasıl kullanılır?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Elektriğe getirilen yüzde 52 ile yüzde 130 arası zamda, mesken, sanayi ve ticarethane grupları için vergi ve fonlar dahildi. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olan bu zam için vatandaşlar, elektrik faturalarında aralık ayından itibaren uygulandığına yönelik şikayetlerde bulunmaya başlamıştı. Bunun üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı, elektrik faturalarında hata tespiti yapılabileceğini, bunun da fatura hesaplama modülü ile sağlanabileceğini açıklamıştı. Yapılan açıklamaların ardından vatandaşlar, elektrik faturası hesaplamanın nasıl yapıldığını ve fatura hesaplama modülünün nasıl kullanıldığını merak etmeye başladı. EPDK fatura hesaplama ve fatura hesaplama modülü ile ilgili detaylar haberimizde…

EPDK FATURA HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), faturalar üzerinde hata tespitinin yapılabilmesi için resmi web sitesi üzerinden imkan sağlıyor. EPDK fatura hesaplama modülü denilen bu alanda kullanıcılar, açılan sayfanın üst kısmında bulunan ‘Fatura Hesaplama’ alanına tıklayarak giriş yapmaları durumunda açılan sayfalardan işlemlerini gerçekleştirebilecekler. EPDK fatura hesaplama için şu yolları izlemeniz gerekmektedir:

  • EPDK sitesine giriş yapılır,
  • Açılan sayfanın üst kısmında bulunan ‘Fatura Hesaplama’ alanına tıklanır.
  • Görünen ekranda bulunan alana faturanızın üzerinde bulunan ‘İlk Okuma Tarihi’ ve ‘Son Okuma Tarihi’ yazılır.
  • Sayfadaki tarife kısmına, faturada bulunan ‘Tüketici Grubu’ bölümünde bulunan tarife girilerek ‘Tüketim Miktarı’ bilgisi eklenir ve hesaplama gerçekleştirilir. İşlem sonucunda ödemeniz gereken tutarı öğrenebilirsiniz.

EPDK FATURA HESAPLAMA MODÜLÜ

EPDK fatura hesaplama modülü, elektrik faturalanızın hesaplamasını yapmak için girmek durumunda olduğunuz EPDK resmi sitesi üzerinde bulunmaktadır. Sisteme girdiğiniz anda karşınıza çıkan ilk sayfada fatura hesaplama modülüyle karşılaşabilirsiniz. Yukardaki işlemleri sırasıyla yapmanız durumunda fatura hesaplama işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

EPDK BAŞKANI ŞİKAYETLERİ DEĞERLENDİRDİ

1 Ocak itibariyle elektrik faturalarına yansıtılan zamlar, vatandaşın tepkisini toplamış, Ocak ayında yansıtılması gereken zamların, Aralık ayı faturalarına da yansıtılması durumu gündeme gelmişti. Yapılan şikayetlerin ardından EPDK Başkanı, yapmış olduğu açıklamalarla vatandaşı, fatura hesaplama modülüne yönlendirmiş, gerekli hesaplamaların yapılması durumunda faturalarda hata tespiti söz konusu olursa şikayette bulunmaları gerektiğinin de altını çizmişti. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın konuyla ilgili yapmış olduğu açıklama şu şekildedir:

“Her tüketici, kullandığı ayın tarifesine göre elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan şirket ağır bedel ödemek durumunda kalır. Süreci titizlikle takip edeceğiz.”

Başkan Yılmaz, yapmış olduğu yazılı açıklamada, perakende satış şirketlerinin hesaplamalarını ilk okuma tarihi ile son okuma tarihleri arasındaki gün sayısına göre yapmaları gerektiğini ifade etti. Ayrıca tarife geçiş zamanlarında faturada görünmekte olan esas birim bedellerinin, EPDK tarafından yayımlanan tarifeler ile uyumlu görülmediği durumların da oluşabileceğinin altını çizdi. Fakat bu durumun nihai hesaplamayı etkilemeyeceğini belirten Yılmaz, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“1 Ocak'tan itibaren geçerli olan tariflerin aralık faturalarına yansıtıldığı yönünde kurumumuza şikayetler geliyor. Şirketlerin faturaları hesaplama yöntemi bellidir. Hiçbir şirket bu metodun dışına çıkamaz. Vatandaşlarımızın en ufak bir tereddüdü varsa internet sitemizdeki fatura hesaplama modülünü kullanmasını ve herhangi bir hata tespit etmesi halinde kurumumuza yazılı olarak başvurmasını bekliyoruz. Fatura tutarını etkileyen husus, faturanın hangi tarihte tanzim edildiği değil, tüketimin hangi tarihte yapıldığıdır.

Vatandaşlarımız müsterih olsun. Tüketim periyodunun artması veya eksilmesi bir adaletsizlik oluşturmaz. Hiçbir görevli tedarik şirketi de belirlenen tarifelerden farklı bir fatura hesaplama yaparak kendisine ilave bir gelir oluşturamaz. Ancak hatalı faturalandırmaya da kesinlikle göz yummayız, süreci titizlikle takip edeceğiz. Her tüketici, kullandığı ayın tarifesine göre elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan şirket ağır bedel ödemek durumunda kalır.”

Etiketler