Tarih : 16.10.2021 - 17:22 Yorum : 0

İngiltere’de nasıl tır şoförü olunur? İngiltere’de tır şoförü başvuru şartları 2021

Son zamanlarda yurt dışında çalışma imkanı arayan birey sayısı oldukça çoğaldı. Yurtdışı çalışma olanaklarını yakından takip edenlerin gündeminde şimdi de İngiltere’de tır şoförü olmak var. Rotayı İngiltere’ye çevirenler için merak edilen birkaç soru var. İngiltere’de nasıl tır şoförü olunur? İngiltere’de tır şoförü başvuru şartları neler?

İngiltere’de nasıl tır şoförü olunur? İngiltere’de tır şoförü başvuru şartları 2021

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması üzerine ülke genelinde yaşanan tedarik problemi, ülkede istihdam alanını genişletti. Bunun üzerine ağır vasıta şoförü açığı yaşayan İngiltere’de hükümet tarafından 3 aylık bir süre için geçici vize uygulaması başlatılacak. Bunun üzerine gözleri İngiltere’ye çeviren Türk vatandaşları da İngiltere’de nasıl tır şoförü olunur? İngiltere’de tır şoförü başvuru şartları neler? sorularına yanıt aramaya başladı. İşte detaylar…

İNGİLTERE’DE TIR ŞOFÖRÜ OLMAK İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI

İngiltere’de yaşanan ağır vasıta şoförü açığının yaşanması, ülkenin tır şoförü istihdamını genişletti. Ekim ayından aralık ayının bitimine kadar 10 bin 500 kişi için geçici vize sağlanacağını bildiren İngiltere, 5 bin tır sürücüsü istihdam edeceğini açıklamıştı. Bunun üzerine Türk vatandaşı da İngiltere’de tır şoförü olabilmenin yollarını aramaya başladı.

İngiltere’de tır şoförü olabilmek için öncelikle 18 yaşını doldurmuş ve İngiltere’de geçerli olabilecek bir ehliyete sahip olunması gerekiyor. Bu şekilde yabancı bir ehliyete sahip olsanız bile İngiliz ehliyetine geçiş yapabiliyorsunuz. Ehliyetin temininden sonra ağır yük vasıtası belgesine (Heavy Goods Vehicle – HGV) sahip olunması gerekiyor. Kullanacağınız ağır vasıtanın türüne göre bu belgenin tipi değişecektir.

Cat C + E lisansına (en yüksek seviye) sahip olmanız durumunda 3 bin 500 kilogram ağırlığındaki araçları kullanım hakkına sahip olabiliyorsunuz. Bu lisanslara sahip olabilmek için de belirli eğitimlerden geçmeniz gerekiyor. Bu eğitimler için farklı dillerde yapılabilen yazılı ve uygulamalı sınavlardan ve sağlık testlerinden geçmeniz gerekmekte. Tüm bunların dışında bir de sürücülük seviyenizin ölçüleceği Profesyonel Yeterlilik Sertifikası (Driver CPC) edinmeniz gerekiyor. Sahip olacağınız bu belgenin 35 yıl geçerlilik süresi bulunuyor.

İNGİLTERE’DE NASIL TIR ŞOFÖRÜ OLUNUR?

Henüz herhangi bir duyuru yapılmamış olmasının yanı sıra İngiltere’nin ağır vasıta şoförü alanında büyük bir istihdam açığı yaşamakta olduğu aşikar. Geçici vize uygulaması kapsamında istihdam edilecek tır şoförleri için başvuru şartlarını sağlıyor olmaları gerekiyor. İngiltere Büyükelçiliği tarafından yapılacak olan duyuruların yakından takip edilmesi gerekiyor.

İNGİLTERE’DE TIR ŞOFÖRÜ MAAŞLARI NE KADAR?

Avrupa Birliği’nden ayrılması üzerine yaşamış olduğu tedarik problemleri kapsamında tır şoförü istihdam edeceğini duyuran İngiltere’de son bir yılda ağız vasıta şoförü maaşlarında yüzde 30’luk bir artış meydana geldi. Bu artışla birlikte tır şoförü maaşları 40 bin sterline kadar yükseldiği verilen bilgiler arasında. 40 bin sterlin ise yaklaşık 509 bin Türk Lirası yapıyor.

TÜRK ŞOFÖRLERDEN İNGİLTERE’YE ÇAĞRI

İngiltere’nin yaşamış olduğu tedarik problemine karşılık olarak sağlayacağı istihdam imkanını değerlendirmek isteyen Türk tır şoförlerini temsilen Türk ve Uluslararası Tır Ağır Vasıta Şoförleri Derneği Başkanı Sedat Kaplan, İngiltere’ye yönelik çağrıda bulundu. Avrupa’daki şoför ihtiyacını karşılayabileceklerini söyleyen Kaplan, bu iş için talip olduklarını belirtti.

İngiltere ve Litvanya gibi ülkelerden teklif aldıklarını da aktaran Sedat Kaplan, "Litvanya'daki bir şirket tarafından geçtiğimiz günlerde bize bir teklif geldi. Bizden 300 tane şoför talep ediyorlar. Biz şu anda bu talebi değerlendiriyoruz. Onu karşılayacağız. İngiltere ile ilgili olarak bize gelenler oldu. Geçen hafta toplantı yaptık. Protokollerimizi de yapacağız. Şoförlerimizi İngiltere'ye götürdüğümüz zaman mağdur olmamaları için biz onların garantisi olacağız. Bu garanti kapsamında zaten imzalar atıldığı zaman resmi olarak sıkıntıyı halletmiş olacağız.” ifadelerini kullandı. Türk şoförlerinin Avrupa’da yaşanan şoför açığına ve gelen tekliflere olumlu baktığını belirten Kaplan, 3 aylık kısa bir süre için değil, uzun dönem için bu işe talip olduklarının altını çizdi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber