2022-06-29 12:38:50 | Son Güncelleme : 2022-06-29 13:30:20

İslam Memiş kararsızları uyardı: Altın ve dolar yükselecek mi, düşecek mi?

Hafta altın ve doların düşüşüyle başlarken yatırımcılar da "Gram altın düşecek mi, altın fiyatları ne olacak" şeklinde soruların cevabına odaklandı. Özellikle piyasalardaki belirsizlik nedeniyle kararsız olan kesimi baz alan İslam Memiş, "Ekranda görülen kurlara aldanılıyor, o fiyatların geri çekilmesi bekleniyor. Fakat hem banka hem de döviz büroları ekranlarda görülen fiyatları sunmuyor. Bu sebeple biraz daha düşsün diye dibi aramamak lazım" uyarısında bulundu. 

İslam Memiş kararsızları uyardı: Altın ve dolar yükselecek mi, düşecek mi?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
İslam Memiş kararsızları uyardı: Altın ve dolar yükselecek mi, düşecek mi?

Dolar ve altın fiyatlarında kritik günlerden geçilirken Finans Uzmanı İslam Memiş, "Gram altın beklentileri, çeyrek altın düşecek mi" şeklindeki sorulara cevap verdi. Bilhassa kararsızların piyasalardaki belirsizlik nedeniyle yaşadığı sıkıntılara değinen Memiş, dolar, euro, altın ve borsa konularında çok önemli uyarılarda bulundu.

GRAM ALTIN FİYATLARI NE KADAR? 

Pazartesi gününe düşüş trendiyle başlayan altın fiyatlarında gram altında gerilemesini sürdürüyor. Bilhassa BDDK kararlarının ardından altının fiyatları da düşerken gram altın hali hazırda 974,7420 TL'den seviyelerinden işlem göüryor. Uzman finans analisti İslam Memiş gram altın fiyatları ile ilgili, "Özellikle BDDK'nın kararından sonra döviz kurlarında emtia fiyatlarında yaşanan gerileme ile birlikte TL'de bekleyen yatırımcısının burada ciddi anlamda fırsatlar bulduğunu gördük. Bilhassa yine pazartesi günü geniş bant aralığında dalgalanan kur vardı karşımızda. Dolar kuru 16.07 seviyelerine kadar gerilemişti. Gram altının fiyatı 950 lira seviyesine kadar gerilemişti. Gün içerisinde tekrar hızlıca toparlandı ve dün de direnç seviyesini zorladı." ifadelerini kullandı. 

BORSA YENİ RALLİLER İLE YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜREBİLİR

Dolar/TL kurundaki makas aralıklarının önemine vurgu yapan Finans Uzmanı İslam Memiş, "Borsa İstanbul açılış endeksi 2490 puanda kapanış yaptı. Ben ralli beklentimi yeni zirve beklentimi sürdürüyorum. Özellikle borsa tarafındaki geri çekilmeler oldukça yeni rallilerle yükseliş trendini devam ettirebilir. Dolar/TL kuru 16.65 seviyelerinde şu an. Gün içerisinde 16.56-16.76 aralığını takip edeceğim. Biraz geniş bant aralıkları tekrar gündeme gelmeye başladı. Özellikle geçen haftalarda biraz daha dar bant aralıklarında yükselişlerin biraz daha sınırlı olduğunu görüyorduk. Bu hafta da biraz daha günlük bazda, haftalık bazda geniş bant aralıklarına hazırlıklı olmak lazım. Bilhassa makas aralıklarına dikkat etmek lazım. En sert geri çekilmeden sonra, bankaların makas aralıklarının ciddi anlamda açık olduğunu görüyoruz." dedi.

'DİBİ ARAMAMAK LAZIM'

Ekrandaki görüntülerle fiziksel anlamda çelişki olduğunu söyleyen Memiş, şu ifadeleri kullandı:

Serbest piyasalarda, Kapalıçarşı piyasasında da aynı şekilde sert geri çekilmeler eşittir makas aralıklarının açılması anlamına geliyor. Gün içerisindeki sert dalgalanmalar eşittir makas aralıklarının açılması anlamına geliyor. O yüzden bugüne kadar uyarıları dikkate almamış arkadaşlar o varlıklarını yerine koyacaksa ekranda gördüğü, o kurlara aldanıyor. Ekranda görmüş olduğu fiyatların geri çekilmesini bekliyor. Ancak bu makas aralığını göz önünde bulunduramıyor. Fiziki taraftan alım yapacak arkadaşlar, dolar kuru şu anda ekranlarda 16.65 lira. Bankada bu seviyeden alamayacaksınız. Fiziki tarafta döviz bürosuna gittiğiniz zaman yine bu seviyeden alamayacaksınız. O yüzden biraz daha düşsün, biraz daha düşsün diye dibi aramamak lazım.

 

29 HAZİRAN 2022 CANLI GÜNCEL ALTIN FİYATLARI 

Dolar/TL kuru 16.70 badında seyrederken alt fiyatlarında da kısmi düşüş sürüyor. Bilhassa pazartesi gününden itibaren düşüş trendine giren altın fiyatları BDDK kararlarıyla birlikte son güncel halini aldı. Yatırımcılar altın fiyatlarının giderek düşmesiyle beraber, Gram, yarım, çeyrek, ata ve cumhuriyet altını ne kadar?" sorusununn cevabını bulmak istiyor. İşte 29 Haziran aslış ve satışıyla birlikte güncel altın fiyatları...

  1. ALTIN (TL/GR) 975,06
  2. 22 Ayar Bilezik 896,78
  3. Altın (ONS) 1.816,55
  4. Altın ($/kg) 58.096,00
  5. Altın (Euro/kg) 61.123,00
  6. Cumhuriyet Altını 6.386,00
  7. Yarım Altın 3.194,00
  8. Çeyrek Altın 1.599,00
  9. Reşat Altını 6.418,47
  10. Kapalicarsi Ziynet 5 li 31.846,48

 

KARARSIZLARA EURO TAVSİYESİ

Kağıt para yatırımı yapmak isteyen kararsızlar için doların tek alternatif olmadığını belirten İslam Memiş, şu sözleri söyledi:

Euro ve sterlin, dolardan daha alınabilir bir seviyede. "Döviz alacağım, altın almıyorum, borsaya girmiyorum.." O zaman bir kağıt parayı satın alacaksan özellikle euro/dolar paritesinde 1.17 seviyesinden 1.05 seviyesine gerilediğini bilmen lazım. Yani euro değer kaybetti. Sterlin/dolar paritesinde 1.30 seviyesinden 1.22 seviyesine sert bir şekilde gerilediğini bilmeniz gerekiyor. Kağıt para yatırımı yapmak istiyorsan illa bunun adı ısrarla dolar olmamalı. Adı var, kazancı yok. Son 20 yıldaki getirisine baktığımız zaman, "Dolar, altın, euro, borsa". Dolar her zaman en son sıradadır. 10 yıllık, 20 yıllık getirilere baktığımız zaman en sırada dolar bulunur. Neden bu kadar çok konuşuluyor? Çünkü biz dolara bağlı bir ülkeyiz. Her şeyin ucu dolara dokunduğu için. Dolar kurundaki hareketler bizi fakirleştirdiği için, alım gücümüzü azalttığı için dolar o yüzden bizim için çok önemli.