Tarih : 20.10.2021 - 14:14 Yorum : 0

Jandarma Uzman Erbaş alımları başvuru sonuçları açıklandı! 2022 Jandarma Genel Komutanlığı personel alım başvuru sorgulama

Sözleşmeli Jandarma Uzman Erbaş alımları için başvuru kılavuzu yayımlayan Jandarma Genel Komutanlığı, branş dağılımı ve başvuru şartlarını da paylaşarak, alacak olduğu 5.000 sözleşmeli personel için merakla beklenen haberi verdi. 2022 Jandarma uzman erbaş alımı başvuruları açıklandı. İşte Jandarma uzman erbaş başvuru sorgulama ekranı ve tüm detaylar...

Jandarma Uzman Erbaş alımları başvuru sonuçları açıklandı! 2022 Jandarma Genel Komutanlığı personel alım başvuru sorgulama

Jandarma Uzman Erbaş alımı başvuru sonuçları açıklandı.Personelin dağılımının nasıl olacağı da açıklanan alımlarda 3.901’i jandarma, 250’si muhabere, 12’si at bakıcısı, 804’ü lojistik alt branşlı, 23’ü bot serdümeni, 10’u da havacılık branşlarında olmak üzere toplam 5.000 sözleşmeli uzman erbaş alımı gerçekleştirilecek. Başvuruların https://jandarma.gov.tr/ adresinden yapıldığı 2022 Jandarma Uzman Erbaş personel alım başvuru sorgulama nasıl yapılır? Başvuru sorgulama ekranına nasıl ulaşılır?

JANDARMA UZMAN ERBAŞ BAŞVURULARI BAŞLADI

Jandarma Genel Komutanlığı 5000 Sözleşmeli Uzman Erbaşı alımı ile ilgili başvuru tarihleri merakla beklenirken, komutanlıktan gelen açıklamayla birlikte başvuruların 01-10 Ekim 2021 tarihleri arasında https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris adresi üzerinden gerçekleştirilebileceği belirtilmişti. Başvuruların sona ermesi üzerine sonuçları ne zaman açıklanacağı da merak konusuydu. Yapılan açıklamaya göre JAndarma Uzman Erbaş başvuru sonuçları açıklandı.

Başvurusu kabul edilen adaylar sınavlara katılma hakkı kazandı. Sınavlara girme hakkı kazanan adaylar, sınav ücretleri için 50 Türk Lirası ödeyecek. Belirlenen sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak. Sınav ücretini ödemiş olduğuna dair dekontun sınavdan önce verilmesi gereken belgelerin içine dahil edilmesi gerekecek. Bu ücretler sınava girmeyen ya da herhangi bir sebepten dolayı giremeyen, sınava alınmamış olan yada herhangi bir sebepten dolayı çıkarılmış olan, sınavı gerçesiz sayılan öğrencilere iade edilmeyecek. Ayrıca herhnagi sağlık probleminden dolayı başvurusu kabul edilmeyen, sınav aşamalarının herhangi birinde başarısız olan ya da sınav ücretini kendi adına yatırmamış olan adaylara da ödemiş oldukları ücretler iade edilmeyecek.

JANDARMA UZMAN ERBAŞ BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

JANDARMA UZMAN ERBAŞ BAŞVURU ŞARTLARI

5000 Sözleşmeli Uzman Erbaş alımları için 01 Ekim 2021 tarihinde başvuruların gerçekleştirilebileceğini açıklayan Jandarma Genel Komutanlığı, başvuru yapacak adaylarda aradığı şartları da yayınladığı kılavuzda açıkladı:

 • TC Vatandaşı olmak,
 • Lise, ön lisans ve lisans mezunu olmak,
 • Jandarma branşından başvuru yapacaklar için en az orta öğretim (lise) mezuniyetine sahip olmak,
 • Diğer branşlardan mezun olan adaylar için 4 yıllık lisans mezuniyetine sahip olmak,
 • Erkek olmak,
 • Müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk gününden itibaren 20 yaşından gün almış ve 27 yaşını bitirmemiş olmak,
 • Askerliğini yaparken başvuranlar için birlik komutanlıklarınca düzenlenen nitelik belgesinden 80 ve üzeri bir not almış olmak,
 • Askerlik hizmetini yaparken “Askerliğe elverişli değildir” raporu almış olarak terhis edilmemiş olmak,
 • Müracaat eden adayların askerlik terhisinin üzerinden 5 yıldan fazla zaman geçmemiş olmak.

UZMAN ERBAŞ ADAYLARININ SEÇME SINAVINA GELİRKEN GETİRMESİ GEREKEN BELGELER

Uzma Erbaş adaylarının girecek oldukları seçme sınavına gelirken, bir adet yarım kapaklı karton dosya içerisine eklenmiş olarak bazı belgeleri getirmiş olması gerekiyor. Hazırlayacakları bu dosyanın ön yüzüne de İsim-soyisim ve TC Kimlik Numarası kurşun kalem ile yazılmış olması gerekiyor. Adaylar sınava gelirken getirecekleri dosyaya aşağıdaki belgeleri eklemelidir:

 • İnternet üzerinden gerçekleştirilmiş olan başvuru belgesi,
 • Nüfus cüzdanının aslı,
 • Hala silahaltında bulunan adaylar için Tablo-3'te belirtilen esaslara göre tanzim edilmiş olan nitelik belgesi,
 • Lise öğrenimlerini yurt içinde bitirmiş olanlar için Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından onaylanmış olan denklik belgesinin aslı veya sureti. Aynı şekilde lisans ve önlisans için YÖK tarafından onaylanmış denklik belgesinin aslı veya sureti.
 • Öğrenim durum belgesinin (Diploma) e-Devlet çıktısı veya onaylı sureti,
 • Askerlik hizmetinin bitmiş olduğuna dair terhis belgesi,
 • Adayların katılacakları spor elemeleri için sağlık kuruluşlarından alınmış olan tek hekim imzalı "Spor yapmasında sakınca yoktur" ibareli rapor.

Fiziki yeterlilik testinde yaşanabilecek herhangi bir sağlık problemiyle ilgili aday sorumlu olacaktır ve Tablo-6'da yer alan muvafakat yazısı örneğini imzalayarak sınava gelirken yanında getirmesi gerekmektedir. Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev süresini tamamlamış olanların ve müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 01 Ocak 2021 tarihi itibariyle 29 yaşını bitirmemiş olanların birliklerinden alacak oldukları ilk sözleşme belgelerinin ve sınava çağırışmış oldukları gün hala görevde olduğunu gösteren onaylı belgenin aslını veya fotokopisini sınava gelirken yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Bu belgeleri getirmeyenler sınava alınmayacaktır.

Askerlik hizmetini tamamlayanların Tablo-5'te yer alan muvafakat yazısı örneğini imzalayarak getirmesi gerekmektedir. Spor dalında sertifikası olan, sürücü belgesine ya da yabancı dil sertifikasına sahip olan adaylar bu belgeleri de yanlarında getirmeleri gerekmektedir. E-devlet üzerinden alınmış olan karekodlu SGK hizmet döküm belgesi de adayların getirmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber