Tarih : 12.06.2021 - 09:42 Yorum : 0

Kurban Bayramı emekli ikramiye tarihleri | Bayram ikramiyeleri ne zaman?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala emekli vatandaşlar, Bayram ikramiye tarihlerini merak ediyor. Kurban Bayram’ı öncesinde vatandaşların ihtiyaçlarını karşılaması için yatırılan Bayram ikramiyeleri gündemde yer alıyor. Emekli vatandaşlar, “Bayram ikramiyeleri ne zaman, Kurban Bayramı emekli ikramiye tarihleri” gibi soruların cevaplarını arıyor. Kurban Bayramı emekli ikramiye tarihlerine ilişkin detayları derledik.

Kurban Bayramı emekli ikramiye tarihleri | Bayram ikramiyeleri ne zaman?

Her yıl Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde emekli vatandaşların hesaplarına emekli ikramiye yatırılır. Daha öncesinde 1000 TL olarak yatırılan Bayram ikramiyeleri bu sene 1100 TL oldu.

Ramazan Bayramı’nda 1100 TL olarak yatırılan ikramiyeler, Bayram’dan bir hafta önce hesaplara yatırılmıştı. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala ikramiye ödeme tarihlerine de az bir zaman kaldı. Bayram öncesi alışverişlerini yapmak isteyen vatandaşlar, ikramiye tarihlerini araştırıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı 2021 Dini Günler Takvimi’nde Kurban Bayramı, 20-24 Temmuz tarihleri arasına denk geliyor. Arife gününün 19 Temmuz’a denk gelmesiyle yarım gün tatil olması bekleniyor.

KURBAN BAYRAMI EMEKLİ İKRAMİYE TARİHLERİ

Milyonlarca emekli vatandaşın 2018 yılından beri yararlandığı Bayram ikramiyeleri bu sene de Kurban Bayramı öncesinde yatırılmaya devam ediyor. Her yıl emekli ikramiyeleri, Bayramların bir hafta öncesinde yatırılmaya başlanıyor.

Emekli vatandaşların yararlandığı emekli ikramiyelerinin, Kurban Bayramı’nın bir hafta öncesinde yatırılması bekleniyor. Kurban Bayramı’nın birinci günü 20 Temmuz olmasıyla ikramiyelerin 12-16 Temmuz tarihleri arasında yatırılacağı tahmin ediliyor.

EMEKLİ İKRAMİYELERİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri bayram ikramiyesinden yararlanabilir.

ÖLÜM AYLIĞI VE İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ ALANLAR

Bayram ikramiyesi hak sahiplerine hisseleri oranında, sürekli iş göremezlik geliri alanlara sürekli iş göremezlik derecesi oranında, yabancı ülkelerle akdedilen sosyal güvenlik sözleşmeleri uyarınca kısmi gelir veya aylık alanlara kısmi oranda ödeme yapılır.

İKİ İKRAMİYE ALINABİLİR Mİ?

Birden fazla dosyadan gelir veya aylık alanlara en fazla ödemeye imkan veren dosya üzerinden ikramiye ödemesi yapılır. Örneğin, emekli aylığı ile birlikte vefat eden eşinden dolayı ölüm aylığı da alan bir emekli, en fazla ödemeye imkan veren dosya üzerinden bayram ikramiyesi alabilir. Yani, çift emekli maaş alana çift ikramiye ödenmez. Birden fazla emekli aylığı alanlar, tek ikramiye ödemesi alabilir.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber