2022-06-07 11:44:09 | Son Güncelleme : 2022-06-07 11:54:47

Dolar ve altın yönünü bulacak: Merkez Bankası faiz kararı ne zaman? TCMB faiz indirimi sonrası dolar yükselir mi?

Merkez Bankası faiz kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ardından gündeme geldi. TCMB Mayıs ayında politika faizinde değişikliğe gitmeyerek yüzde 14’te sabit tuttu. Yüksek enflasyon etkisiyle elindeki varlıkları kaybetmek istemeyen vatandaşlar ''Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? TCMB faiz indirimi sonrası dolar yükselir mi?'' sorularının cevabına odaklandı.

Dolar kuru yükselişine devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklaması ardından ''Merkez Bankası faiz indirimi gelir mi?'' sorusu gündeme geldi.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Dolar kuru yükselişine devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklaması ardından ''Merkez Bankası faiz indirimi gelir mi?'' sorusu gündeme geldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı için heyecanlı bekleyiş başladı. Tüm dünyayı etkisi altına alan yüksek enflasyon ve Rusya Ukrayna Savaşı etkisiyle yukarı yönlü ataklar yapan altın ve dolar kurunu doğrudan etkileyen faiz kararı merakla bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün gerçekleşen Kabine Toplantısı ardından faiz kararına ilişkin piyasaları şaşırtan açıklamalarda bulundu. 

TCMB FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) her ay politika faiz kararını açıklıyor. 2022 yılının 6.faiz toplantısı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ''Bütün dünyaları faiz, enflasyon, kur ilişkisi üzerine kuran kesin inançlılar ülkemizin yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme stratejisini anlamaya çalışmamaktadır. Kimse bizden şunu beklemesin; bu iktidar faizi artırmayacaktır; tam aksine biz faizi düşürmeye devam edeceğiz'' ifadelerini kullandı. Peki Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? 

Merkez Bankası faiz kararı toplantısı 23 Haziran Perşembe günü yapılacak. TCMB faiz kararını saat 14.00’te açıklayacak.  

FAİZ İNDİRİMİ SONRASI DOLAR YÜKSELİR Mİ?

Dolar endeksi 102 seviyesinin üzerinde tutunmayı başardı. Yurt içinde ise dolar/TL kuru 16,60 seviyesini aştı. 2022 yılının en üst seviyesine ulaşan dolar kuru ile yatırımcılar ''Faiz indirimi sonrası dolar yükselir mi?'' sorusuna odaklandı. 

Uzmanlar Merkez Bankası’nın Fed faiz kararını takip edeceğini ifade ediyor. Buna göre TCMB’nin 14-15 Haziran tarihinde gerçekleşecek Fed faiz kararı ardından sürpriz yapmaması bekleniyor. Para Politikaları Kurulu politika faizini yüzde 14’te sabit tutarsa dolar ve altında tepki yükselişi bekleniyor. 

İSLAM MEMİŞ DOLAR YORUMU 

Ünlü ekonomist İslam Memiş yukarı yönü ataklarına devam eden dolar/TL kuru ile ilgili ''Bu hafta çok önemli. Ekonomide yeni paketlerin kısa zamanda açıklanmasını bekliyorum. Paket dolar kurunu 16 TL altına çekebilir ve piyasalarda ters rüzgara neden olabilir. Ben kişisel olarak aşağı yönlü hareketlerin kalıcı olacağını düşünmüyorum. Gram altın için Mayıs ve Haziran’da yükseliş, Temmuz’da pik nokta uyarısı yapmıştım. Ancak gram altın beklenenden hızlı hedefine ulaştı. Yeni yol haritası çok önemli. Mevsimsel etkiyle gelen rahatlamanı ardından gelecek kış için ‘ekim hazırlığı’ yapın'' uyarılarından bulundu. 

Memiş ''Dolar ve altın fiyatı yükselişi yeni ekonomik paketlerin yüksek faiz getirisi sağlamasına bağlı olarak geri çekilebilir. Ama kişisel değerlendirmem dolar/TL kuru 15,88 altına düşmez'' ifadelerini kullandı.