2013-12-20 09:23:00

S&P AB’nin notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s, AB'nin notunu, üye ülkeler arasında bütçe konusunda yaşanan görüşmelerin zorluğu nedeniyle AAA’dan AA+’ya düşürdü.

S&P AB’nin notunu düşürdü
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Avrupa Birliğinin (AB) notunu, üye ülkeler arasında bütçe konusunda yaşanan görüşmelerin zorluğu nedeniyle AAA’dan AA+’ya düşürdü. S&P’den yapılan açıklamada, “ kredi alanındaAB üyesi 28 ülkenin küresel güvenilirliğinin düştüğü” belirtildi. AB’deki bağlılığın da gerilediğine dikkat çeken S&P, bütçe görüşmelerinde özellikle en fazla katkıyı yapan ülkeler arasındaki görüşmelerin giderek daha zorlaştığına ve bu ülkelerin yaptıkları katkıda düşüş talep ettiklerine dikkat çekti.
AB, S&P’nin “negatif izlemeye” aldığı Ocak 2012’den bu yana not baskısı altındaydı. 2012’nin başından bu yana Fransa ve Hollanda, AAA notlarını kaybetti. Gelinen aşamada sadece altı AB üyesi AAA notuna sahip. S&P’nin orta vadede AB’nin kredi notunda herhangi bir değişiklik yapması öngörülmüyor.

Etiketler