Tgrt Haber
Emlak - Emlak
16 Şubat 2023 - 17:08

Rakamlarla deprem gerçeği: Türkiye'yi depremden korumanın maliyeti 8,7 katrilyon lira

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından Türkiye'de dayanıksız bina gerçeği bir kez daha ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre 61 binden fazla hasarlı binanın yıkılması gerekiyor. Sektör uzmanlarına göre bu binaların yıkımı kabaca 12 milyar liraya denk düşüyor. Evlerin depreme dayanıklı hale getirilmesinin maliyeti Dünya Bankası’na göre, 465 milyar dolar yani yaklaşık 8,7 katrilyon Türk lirası.
Emlak - Emlak
13 Şubat 2023 - 14:19

Hasar tespit çalışmaları devam ediyor! Diyarbakır'da 195 bin konut ve iş yeri kontrol edildi

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Diyarbakır’da Bakanlık tarafından başlatılan hasar tespit çalışmalarında şu ana kadar 195 bin konut ve iş yerinde inceleme yapıldı.
Emlak - Emlak
12 Şubat 2023 - 10:01

Radye temel sistemi hayat kurtardı! TOKİ evleri depremde nasıl ayakta kaldı?

Kahramanmaraş’ın merkez üssü olarak tespit edildiği iki büyük depremin ardından 24 bin 617 kişi yaşamını yitirirken binlerce kişi de evsiz kaldı. Dokuz saat arayla iki deprem felaketinin yaşandığı 10 ilde TOKİ’ye ait toplam 133 bin 759 konut bulunuyor. Depremzede şehirlerin vali ve kaymakamları şiddetli sarsıntılara rağmen ayakta kalan TOKİ konutlarında yaşayanlara evlerine girebileceklerine dair yazı gönderdi.
Emlak - Emlak
08 Şubat 2023 - 15:56

Türkiye'de binalar kaç yaşında? Uzman isim anlattı: Sadece yüzde 47'si 2001 sonrası binalarda yaşıyor

Kahramanmaraş’ta başlayarak 10 ilde hissedilen depremde can kaybı 8 bini geçerken binlerce bina yerle bir oldu. Yaşananlar sonrası binaların hangi yıllarda yapıldıkları ve Türkiye’deki bina stoku yeniden gündeme geldi. Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Hanehalklarının ancak yüzde 47,4'ü, 2001 yılı ve sonrasında inşa edilen binalarda ikamet ediyor" dedi.
Emlak - Emlak
31 Ocak 2023 - 15:21

Site aidatları iki katına çıktı! Peki, site giderleri neye göre belirleniyor? Uzman isim kalem kalem açıkladı

Özellikle sitelerde aidatlarda yaşanan yüksek artışlar kat maliklerini isyan ettirdi. Site giderlerinin yükselmesi ile beraber yöneticiler de aidatlara ardı ardına zam yapmaya başladı. Tepkilerin yükselmesini ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda Konut Politikaları ve Tesis Yönetimi Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nü kurdu. Uzmanlar ise site giderlerinde hangi kalemlerde artış yaşanabileceğini anlattı.
 - Yüzde 30 detayına dikkat!
28 Ocak 2023 - 09:33

Yeni Evim yürürlüğe girdi, tüm şartlar belli oldu! Yüzde 30'u aşan kısma devlet desteği

Orta gelirliyi ev sahibi yapma amacıyla hayata geçirilen Yeni Konut Finansman Programı'na ilişkin, Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, sıfır ve yeni konut edinecekler için konut finansmanlarına katkı sağlanacak. Hazine, kampanya kapsamında ev alanlara ilk üç yılda taksitin hane halkı gelirinin yüzde 30'unu aşan kısmı kadar destek sağlayacak.
Emlak - Emlak
25 Ocak 2023 - 16:34

Uzmanlar site aidatlarına son noktayı koydu: Yetki almadan zam yapamazlar

Site aidatlarının son dönemlerde kiralara yaklaşması sonrası Çevre, Şehircilik Bakanlığı devreye girdi. Bakanlığın konuyla alakalı yeni bir birim kuracağının öğrenilmesinin hemen ardında bazı sitelerde fahiş aidat artışları geri çekildi. Gayrimenkul hukuku uzmanları ve tüketici dernekleri ise kat maliklerine böyle durumlar karşısında nasıl davranmaları gerektiğine dair önerilerde bulundu. Uzmanlar site yönetimlerinin yetki almadan zam yapamayacağını ifade ediyor.
Emlak - Emlak
24 Ocak 2023 - 15:34

Aidatlar kiralara yaklaştı! Bakanlık devreye girdi, geri adım atıldı

Bir süredir apartman ve sitelerde neredeyse kiralarla aynı noktaya gelen aidatlar konusu gündemin üst sıralarında yer alıyor. Tartışmalar devam ederken uzmanlar bu konuda bakanlığın düzenlemesinin olumlu bir hava estirdiği görüşünde. Yüksek site aidatları konusunda bakanlık düzenlemesinden umutlu olduklarını dile getiren uzmanlar ve hukukçular, haksız yere yapılan aidat artışlarına karşı kat maliklerinin itiraz hakkı bulunduğunu belirtiyor.
Emlak - Emlak
23 Ocak 2023 - 17:17

Yeni Evim kampanyasına Hazine katkısı 2,75 milyar TL olacak

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılan sunumda Yeni Konut Finansman Programı’na ilişkin bilgiler verildi. AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Yeni Konut Finansman Programı ile vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olabileceğini; ilk aşamada sabit ödemeli ve 15 yıl vadeli olmasının planlandığını belirtti.
 - "Alenen vergi kaçakçılığı"
20 Ocak 2023 - 10:04

Konut kampanyasında kredi oyunu: Miktarı müteahhitler belirliyor, vatandaş kredi çekemiyor

Orta gelirliler için Yeni Evim kampanyasının açıklanmasının ardından fırsatçılar ev fiyatlarını bir gecede iki katına çıkardı. Bazı müteahhitler ise evlerin rayiç bedellerini resmi işlemlerde olduğundan çok daha düşük fiyata göstererek vatandaşın uygun kredi çekmesinin önüne geçiyor. Ayrıca çekilecek kredi miktarını kendileri ayarlayıp geri kalan parayı elden alıyor. Uzmanlar ise bu durumun alenen vergi kaçakçılığı olduğunu ifade ediyorlar.
Emlak - Emlak
18 Ocak 2023 - 16:15

Yeni Evim kredilerine hazine desteği: Ödeme kolaylığı sağlanacak

Orta gelirli vatandaşların ev sahibi olması amacıyla başlatılan ‘Yeni Evim’ kampanyasında taksitlere uygulanacak hazine desteği ödeme kolaylığı sağlıyor. Kampanya kapsamında kredi taksit ödemelerinde ilk yıl yüzde 54,62, ikinci yıl yüzde 44,43, üçüncü yıl da yüzde 33,31 oranında hazine katkısı sağlanacak. Hazine desteği kredi vadesinin son 8 yılı içerisinde taksitlere eklenerek geri alınacak.
 - Fahiş aidat mağduriyetine son!
18 Ocak 2023 - 11:02

Fahiş aidat mağduriyetine son! Bakanlık harekete geçti, özel birim kuruluyor

Son dönemde özellikle sitelerde fahiş aidatlar sıklıkla sosyal medyanın gündemine geliyor. Sitelerde yaşayan pek çok vatandaş aidatların neredeyse kiralarla yarıştığını ifade ediyor. Yaşanan gelişmeler sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı harekete geçerek site yönetim hizmeti veren şirketler ile ilgili mevzuat çalışmaları yürütmek üzere birim kurduğunu duyurdu.
Emlak - Emlak
17 Ocak 2023 - 16:47

Yeni Evim projesinin tüm detaylar belli oldu: Taksitler hane gelirine göre belirlenecek! İşte kalem kalem faiz oranları

İlk Evim İlk İşyerim projenin ikinci ayağı olan Yeni Evim kampanyasına yoğun ilgi devam ederken ev almak isteyenler konunun ayrıntılarını merak ediyor. Orta gelirlileri ev sahibi yapmak için hayata geçirilen kampanyada faiz oranları ve kredileri hangi bankaların verdiği en çok araştırılan konular arasında. Vade süreleri 15 yıla kadar çıkarken faizler 0,69’dan başlıyor. Peki, başvuru şartları neler? Hangi krediye ne kadar faiz oranı uygulanacak? İşte tüm merak edilenler...
Emlak - Emlak
17 Ocak 2023 - 14:52

TCMB konut fiyat endeksi verilerini açıkladı: Yıllık yüzde 174,3 arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Kasım 2022 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Konut Fiyat Endeksi (KFE), Kasım 2022'de bir önceki aya göre yüzde 3,8 artarak 628,6 seviyesinde gerçekleşti.
Emlak - Emlak
17 Ocak 2023 - 12:51

Konut satış ofisleri dolup taşıyor! Yeni Evim projesine yoğun talep

Yeni Evim konut programı başvuruları dün itibari ile başladı. Şartları sağlayan vatandaşlar, asgari yüzde 10 peşinat ve aylık yüzde 0,69'dan başlayan faiz oranlarıyla ev sahibi olabilecek. Kampanyadan yararlanarak konut sahibi olmak isteyenler ise satış ofislerinin yolunu tuttu.
Emlak - Emlak
17 Ocak 2023 - 10:24

2022'de konut satışları sabit kaldı! Yabancıya satışlar yüzde 15 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı Aralık ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde 2022 yılında 1 milyon 485 bin 622 ev satıldı. İstanbul 259 bin 654 konut satışı ile tüm iller arasında en yüksek paya sahip oldu. Yabancılara yapılan konut satışları 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 15,2 artarak 67 bin 490'a yükseldi.
 - Kiralar düşüyor
13 Ocak 2023 - 16:11

Kampanyalar işe yaradı: Emlakçılarda kiralık konut ilanları arttı, fiyatlar binlerce lira aşağı indi

Sıfır evlere yönelik olarak başlatılan 15 ay vadeli 0,69 kredi oranlı kampanya emlak sektörünü hareketlendirdi. Yeni Evim projenin ardından ikinci el konutlar için de bir çalışma yapılacağının açıklanması kiralık sektöründe rüzgârı tersine çevirdi. İstanbul’da kiralık konutların fiyatları binlerce lira aşağı indi.
Emlak - Emlak
10 Ocak 2023 - 14:34

Son dakika! TOKİ'den ev alanlar dikkat! Bakan Kurum, vade artış oranını açıkladı: Yüzde 50 indirim

Son dakika! TOKİ’nin İlk Evim İlk İş Yerim Projesi'nde aylık taksitlerdeki artış oranı netleşti. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Memur maaş artışı yüzde 30 ama biz TOKİ vade artış oranını yüzde 15.40'ta tuttuk, yani artış oranında yüzde 50 indirim yaptık." dedi.
Emlak - Emlak
09 Ocak 2023 - 14:32

Vatandaş emlakçıya koştu! Konut piyasasında kampanya hareketliliği

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından kısa süre önce açıklanan orta gelirliye konut kampanyası emlak piyasasında hareketliliklerin yaşanmasına neden oldu. Emlakçılara göre, yüksek fiyatlar nedeni ile bir süredir durgun seyreden konut sektörü peş peşe açıklanan konut kampanyalarının ardından talep artışları yaşıyor. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların kendilerinden bilgi almak istediklerini söyleyen emlakçılar, projeyle birlikte uzun vadede fiyat artışlarının sabit kalmasını bekliyor.
Emlak - Emlak
05 Ocak 2023 - 10:36

Konut projeleri peş peşe açıklandı! Peki, ev fiyatları düşecek mi? Uzman isim anlattı

"İlk Evim İlk İşyerim" projesinin ardından açıklanan "Yeni Evim" kampanyasından milyonlarca vatandaşın yararlanması bekleniyor. Diğer yandan son 2 yılda emlak sektöründeki arz sıkıntılarıyla ev fiyatlarında yaşanan artışların konut projeleri sayesinde gerileyeceği tahmin ediliyor. Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, kampanyayla birlikte ilerleyen dönemde konut arzının belirli bir noktaya gelmesiyle, fiyatlarda gerileme yaşayabileceğini ifade etti.
Başa Dön Sona Git