2021-10-19 06:32:38

Dışişleri Bakanlığı'ndan Nijerya'ya başsağlığı

Dışişleri Bakanlığı, Nijerya'da bir pazar yerine düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Nijerya'ya başsağlığı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dışişleri Bakanlığı, Nijerya'nın Sokoto eyaletinde meydana gelen silahlı saldırıda hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayımladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada,

“Nijerya'nın Sokoto Eyaleti’nin Goronyo bölgesinde, 18 Ekim 2021 tarihinde kalabalık bir pazar yerinde gerçekleştirilen terör saldırısında en az 43 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı derin üzüntüyle öğrenilmiştir. Bu menfur terör eylemini şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlerin aileleri ile dost ve kardeş Nijerya halkı ve Hükümetine içten taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifa diliyoruz” denildi.

PAZAR YERİNE DÜZENLENEN SİLAHLI SALDIRIDA EN AZ 43 KİŞİ ÖLDÜ

Sokoto Eyalet Hükümeti Sözcüsü Muhammad Bello, yaptığı açıklamada, kimliğini henüz belirlenemeyen silahlı kişilerin eyaletin Goronyo bölgesindeki pazar yerine saldırı düzenlediğini belirtti.

Saldırıda çok sayıda kişinin yaralandığını aktaran Bello, bölgeye güvenlik güçlerinin sevk edildiğini ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ifade etti.

Silahlı saldırıda en az 43 kişi hayatını kaybetti.

 

10 EKİMDE 20 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Sık sık silahlı grupların saldırılarına sahne olan Sokoto'da, 10 Ekim'de düzenlenen silahlı saldırıda 20 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Bölge, zaman zaman hayvancılıkla meşgul olan Fulaniler ile çiftçilikle geçinen bazı kabileler arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

Hayvanlarını otlatmak için ülkenin güneyine göç eden Fulaniler, çiftçilerin hayvanlarını çalmaya çalıştığını ve kendilerine saldırdığını iddia ediyor.

Etiketler