2022-01-04 11:36:28

Çizgi film karakterleri neden dört parmaklı, hiç merak ettiniz mi? Gerçek yıllar sonra ortaya çıktı

​Tom ve Jerry, Tweety, Fred Çakmaktaş, Sylvester, Homer Simpson, Yosemite Sam, Ağaçkakan Woody, George Jetson, Mickey Mouse, Sünger Bob ve daha birçok çizgi film karakterleri dört parmaklı olmasıyla dikkat çekmiştir. Özellikle çocukken hep sevdiğimiz karakterlerin neden dört parmaklı olduğu merak konumuz olmuştur. Bunun nedeni ise yıllar sonra ortaya çıktı.

Çizgi film karakterleri neden dört parmaklı, hiç merak ettiniz mi? Gerçek yıllar sonra ortaya çıktı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Özellikle çocukluğumuzda hafta sonları erken saatte kalkıp büyük bir hevesle televizyonun başına geçip çizgi film izlediğimiz günler eskide kalsa da aklımızda hala merak ettiğimiz bir konu var. Sevdiğimiz çizgi fil karakterleri neden dört parmaklı? Şimdi ki çocuklarında mutlaka dikkatini çekiyordu. Peki gerçekten bu karakterler dört parmaklı olmalarıyla biliniyor.

ORTAK NOKTALARI: DÖRT PARMAK

Sevilen çizgi film karakterlerinin en büyük ortak noktasının dört parmaklı olmasının bir nedeni var. Tom ve Jerry, Tweety,fred çakmaktaş, Sylvester, Homer Simpson, Yosemite Sam, Ağaçkakan Woody, George Jetson, Mickey Mouse, Sünger Bob gibi bir çok çizgi film karakterinin dört parmaklı olmasının birçok nedeni mevcut.

DÖRT PARMAK ÇİZMEK DAHA KOLAY

Independent'in haberinde, sevilen karakterlerin neden beş parmaklı değil de dört parmaklı olmasının nedeninin tamamen animasyon yapım süreciyle ilgili olduğu ve beş parmak yerine dört parmak çizmenin çok daha kolay olduğu yer alıyor.

ZAMANDAN TASARRUF

Zamandan tasarruf etmenin yolunu çizerler beş yerine dört parmak çizmekten geçtiği kararına vardı. Bu durum ise stüdyoların da daha az masraf yapmasını sağlıyor.

GEÇMİŞTE ELLE ÇİZİLİYORDU

Teknolojinin ilerlemediği günlerde elle çizim yapıldığı için karakterlerin dört parmaklı çizilmesi bu açıdan önemliydi.

Fakat şimdilerde de teknolojinin ilerlemesine rağmen hala beş yerine dört parmak çizimlerine devam ediliyor. 

Teknolojinin bu kadar ilerlemesine rağmen hala dört parmak çizmenin nedeni ise hem alışkanlıktan hem de çoğunlukla yuvarlak hatlı karakterleri beş parmaklı çizmenin güzel görünmemesinden kaynaklanıyor.

MİCKEY’NİN BEŞ PARMAĞI OLSAYDI MUZ SALKIMINA BENZERDİ

Dört parmaklı karakterlerle ilgili yorum yapan bulunan Walt Disney Productions'ın kurucusu ABD'li ünlü yapımcı Walt Disney eğer  Mickey Mouse'un beş parmağı olsaydı ellerinin "bir salkım muz gibi görüneceğini" söyledi.

İlginç sebeplerden birisi de pek çok karakterin hayvan olması ve zaten beş parmaklı çizilmelerinin gerekli görülmemesinden kaynaklanıyor.

JAPONLAR BEŞ PARMAKLI ÇİZİYOR

Fakat Japon çizgi film karakterleri genellikle beş parmaklı olmakla biliniyor. Dört ve ölüm ifadeleri Japonca benzer telaffuzlara (shi) sahip ve dört parmak Yakuza geleneğini hatırlatıyor. Bu nedenle ise Japonlar dört parmak yerine beş parmak tercih ediyor.

Peki Japonların bu denli sevmedikleri Yakuza nedir? Yakuza Japon mafyalarıdır. Ve bu mafyalar ceza olarak parmak kesmeleriyle biliniyor. Bu nedenle Japonlar tarafından sevilmiyor.

TOM VE JERRY’NİN GERÇEK İSİMLERİ ORTAYA ÇIKTI

Çocukların ve çocukluğumuzun en çok sevile karakterleri olan Tom ve Jerry’nin gerçek isimleri Warner Bros’un geliştirdiği MultiVersus oyununda ortaya çıktı.

MultiVersus oyununda kovalamacaları asla bitmeyen izleyenlerin de bitmesini istemediği, meşhur kedi ve farenin tam isimleri Thomas Jasper Cat. Sr. (Tom) ve Gerald Jinx Mouse (Jerry) olduğu ortaya çıktı.

Etiketler