2022-06-26 00:28:31 | Son Güncelleme : 2022-06-26 00:44:26

Kurtlar Vadisi'nde rol alan Osman Wöber hayatını kaybetti

Kurtlar Vadisi'nde oynadığı  'Tuncay Kantarcı' karakteriyle bilinen Osman Wöber, kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi. Wöber'in ölüm haberini meslektaşı Zafer Algöz duyurdu.

Kurtlar Vadisi'nde rol alan Osman Wöber hayatını kaybetti
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kurtlar Vadisi'nde hafızalara kazınan oyuncu Osman Wöber 62 yaşında hayata veda etti. Necati Şaşmaz ile pek çok sahnede yer alan usta sanatçının ölüm haberini Zafer Algöz duyurdu. Algöz, "Sevgili arkadaşımız Osman Wöber ani bir kalp kriziyle veda etmiş diye haber geldi az önce. Çok üzgünüm. Başımız sağ olsun." mesajını paylaştı.

OSMAN WÖBER KİMDİR?

Baba tarafından Avusturyalı olan Wöber, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde eğitim gördü. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nde tiyatroya başladı. Öğrencilik döneminde Şan Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu ve Yeditepe Oyuncularının oyunlarında roller aldı.

1988-1993 yılları arasında Adana Devlet Tiyatrosu, 1995-1998 yılları arasında ise İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda müdürlük ve sanat yönetmenliği yaptı. Goethe Enstitüsü bursuyla iki kez Almanya'nın çeşitli tiyatrolarında incelemeler yaptı, çalışmalarında bulundu.

2001 yılında yeniden İstanbul Devlet Tiyatrosunun başına getirildi ve bu görevi 2009'a kadar sürdürdü. Devlet Tiyatrolarının sahnelediği ve Memet Baydur'un yazdığı oyun olan Kamyon'un yönetmenliğini yaptı. Sekizinci Saat, Cumhuriyet gibi filmlerde roller üstlendi.

Osman Wöber, oyuncu ve sunucu Müge Wöber'in eşidir.