2022-01-29 15:41:50 | Son Güncelleme : 2022-02-02 00:00:27

Yerli otomobil TOGG Avrupa'ya açılıyor! Almanya'da temsilcilik açıldı

Tanıtımıyla birçok ülkede gündem olan Türkiye'nin yerli otomobili TOGG, otomotiv pazarına açılıyor. Seri üretimi merakla beklenen yerli otomobilin Avrupa'ya açılan kapısı Almanya oldu.

Yerli otomobil TOGG Avrupa'ya açılıyor! Almanya'da temsilcilik açıldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Seri üretimi heyecanla beklenen TOGG, Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022'nin (Consumer Technology Association) en iyi 20 markasından biri seçildi. Dünyanın ilgiyle takip ettiği Las Vegas'ta görücüye çıkan Türkiye'nin yerli otomobiliyle ilgili yeni gelişme yaşandı. Dünyaya tanıtılmaya başlanan proje otomotiv pazarına açılmak için ilk olarak Avrupa'yı seçti. Türkiye’nin mobilite alanında hizmet veren küresel teknoloji markası TOGG için Alman otomotiv parçaları tedarikçisi Durmuş Yılmaz, "Kalitesine dikkat edilirse, Almanların da Türklerin de alacağına inanıyorum'' dedi.

İLK KAPI ALMANYA

TRT Haber'in haberine göre, TOGG'un Avrupa'ya açılan ilk kapısı Almanya oldu. Almanya'nın Stuttgart şehrine temsilcilik açıldı. Almanya'da 2030 yılına kadar 15 milyon elektrikli aracın trafiğe çıkması hedefleniyor. Karbon salınımı böylelikle giderek azalacak. Sektöre 3 milyar euronun üzerinde teşvik verildi. Doğuştan elektrikli Avrupa'nın ilk otomobili Togg da bu pazara yakın olacak.
Almanya'daki otomobil fabrikalarında görev alan binlerce gurbetçi bulunuyor.

'İYİ OLDUĞUNUN FARKINA VARILACAK'

Alman otomotiv parçaları tedarikçisi Durmuş Yılmaz, "Kalitesine dikkat edilirse, Almanların da Türklerin de alacağına inanıyorum. Ama gerçekten çalıştığımız yerde biz, Almanların her şeye çok dikkat ettiğini görüyoruz. Biz de bunların aynısını yaparsak, kaliteye, disipline; Alman aldığı zaman bu arabanın iyi araba olduğunun farkına varacaktır." dedi. Gurbetçilere göre otomotivde kalite ve maliyet önemli. Ayrıca teknik altyapı dikkat edilecekler arasında yer alıyor.

"KOLAY BİR SÜREÇ DEĞİL ANCAK İMKANSIZ DA OLMAYACAK"

Otomotiv sektörüne girdiğinde firmaların rakip olarak bile görmediği Tesla, Tüm zorluklara rağmen elektrikli otomotiv sektörünün şimdilik hakimi. Gurbetçiler de TOGG'u kolay bir sürecin beklemediğini ancak imkansız olmayacağını düşünüyor.

"TESLA'YI DA HAFİFE ALIYORLARDI"

BMW Münih Fabrikası Personel Sorumlusu Mehmet Ertürk yerli otomobil ile ilgili, "Almanlarla konuşuyoruz, onlar da görüyorlar televizyonda. Yani Türkler ne zaman bugüne kadar araba yaptılar, yapıpta bugüne kadar başarılı oldular. 5 sene önce Tesla'nın durumu nasılsa, onları nasıl rakip görmüyorlarsa, şu anda Togg'u hiç rakip olarak görmüyorlar. Zamanında dediler ki, Tesla da BMW ile Mercedes ile çalışamaz, baş edemez, onlara rakip olamaz. Şimdi görüyoruz ki, elektrik arabalarında Tesla hepsinin önündedir. O yüzden ben umutluyum." dedi.

TOGG 2022 sonunda ilk seri üretim aracını banttan indirecek. 2023 yılında pazara çıkacak.

 

Etiketler