Tarih : 27.10.2021 - 16:49 Yorum : 0

Son dakika! Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın Jake Sullivan ile görüştü

Son dakika... Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile görüştü. Görüşmede F-35, Afganistan, Libya, Karabağ, Yunanistan konuları ele alındı.

Son dakika! Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın Jake Sullivan ile görüştü

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ile Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın bir araya geldi. İkili, F-35, Afganistan, Libya, Karabağ, Yunanistan konuları üzerine konnuştular ardından ise basına yazılı açıklama yapıldı. Görüşmede ekstra olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden arasında Glasgow İklim Zirvesi marjında gerçekleşmesi planlanan ikili görüşmenin konuları ve detayları da konuşuldu.

Türkiye-ABD ilişkilerinin stratejik öneminin vurgulandığı görüşmede, tarafların konuları karşılıklı saygı, anlayış ve ortak çıkarlar çerçevesinde ele alması gerektiği ve uluslararası anlaşmalara riayet etmenin önemi ifade edildi.

Afganistan'da ortaya çıkan insani krizin önlenmesi ve istikrar ortamının sağlanması adına Türkiye'nin Afganistan halkına yardım etmeye ve uluslararası toplumla iş birliği içerisinde olmaya devam edeceği belirtildi.

TÜRKİYE KARARLI MÜCADELESİNE DEVAM EDECEK

Yukarı Karabağ'ın işgalden kurtarılmasının ardından Kafkaslar'da barış, istikrar ve kalkınma için atılacak ortak adımlar üzerinde duruldu.

Türkiye'nin sınır güvenliğini ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehdit eden PYD/YPG/PKK ve DEAŞ dahil olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı Türkiye'nin kararlı mücadelesinin devam edeceğinin altı çizildi.

İki NATO müttefiki olarak, Türkiye ve ABD'nin iklim değişikliği, terör, göç, salgın hastalıklar gibi küresel ve bölgesel tehditler karşısında iş birliği ve dayanışma içerisinde hareket etmesi gerektiği konusunda mutabık kalındı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber