Tarih : 22.06.2021 - 11:05 Yorum : 0

Sadece Delta değil diğer koronavirüs varyantları da endişelendiriyor

Bilim insanları Delta varyantının yanı sıra Gama ve Alfa varyantlarına da dikkat çekti. Brezilya'da ortaya çıkan Gama varyantının hızla yayıldığı belirtildi.

Sadece Delta değil diğer koronavirüs varyantları da endişelendiriyor

Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantı dünyaya yayılmaya devam ederken İngiltere'de de Alfa varyantının etkisi sürüyor. Birçok kişi Delta varyantına odaklanmışken bilim insanları Gama varyantına da dikkat çekti. Washington eyaleti epidemiyoloğu Dr. Scott Lindquist, katıldığı bir toplantıda ''Dürüst olmalıyım, yatmadan önce düşündüğüm son şey varyantlar ve sabahları düşündüğüm ilk şey varyantlar" dedi.

Federal sağlık yetkilileri en çok Delta varyantı (ilk olarak Hindistan'da görülen B.1.617.2 türü) hakkında uyarıda bulunurken, diğer varyantlar da ABD'de yayılmaya devam ediyor. Bunlardan biri de Brezilya'da giderek yayılan p.1 olarak bilinen Gama varyantı...

''GAMA VARYANTINDAN ENDİŞELİYİM''

Dr. Scott Lindquist, Gama varyantı hakkında şunları söyledi:

"Elbette eyalet genelinde gördük, ancak doğu Washington'daki bazı salgınlarda görüyoruz, düşük aşılama oranlarına sahip ilçelerde görüyoruz ve bu P.1'in rolünden çok endişeliyim. Bu durumda yüzdesini artırdı."

Şimdiya kadar en yaygın görülen varyantların bile hiçbiri tam aşılamanın etkilerinden kaçamadı. Ancak varyantların birçoğu hem laboratuvarlarda hem de gerçek hayatta, doğal koronavirüs enfeksiyonundan iyileşen insanları yeniden enfekte etme ve yalnızca kısmen aşılanmış kişilere bulaştırma yeteneğini gösterdi.

Gama varyantı, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından bir endişe türü olarak sınıflandırıldı. CNN'in haberine göre, CDC'nin kendi varyant izleyicisine göre, CDC'nin varyant bilgisine sahip olduğu her durumda Gama tespit edildi. En son izleme verilerine göre, Gama yaygınlığı Batı ve Kuzeydoğu dahil olmak üzere birçok bölgede %15'ten fazladır.

Aşılar Delta mutasyonuna karşı ne kadar etkili? 3 araştırmadan çarpıcı sonuç Mutasyonlara karşı aşılar ne kadar etkili? Hindistan'da ortaya çıkan ve zamanla birçok ülkeye yayılan Delta mutasyonuna karşı aşıların ne kadar etkili olduğuna dair 3 araştırmadan çarpıcı bir sonuç çıktı.

Delta varyantı nedir? Delta varyantına karşı aşının etkisi Delta varyantı nedir, aşının delta varyantına etkisi Hindistan'da ortaya çıkan ve ardından İngiltere'de de görülmeye başlayan delta varyantı merak ediliyor. Diğer varyantlara göre farklılık gösteren Delta varyantı, Avrupa ülkelerinde telaşa neden oldu. Peki, Delta varyantı nedir? Mutasyonlara karşı aşının etkisi nasıl? Salgında dördüncü dalga mı geliyor?

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber