Tarih : 15.09.2021 - 09:09 Yorum : 0

Facebook'un Instagram raporu sızdı! Olumsuz etkilere rağmen çalışmalar var

Sosyal medya platformu Facebook'un raporu basına sızdı. Instagram'ın gençler üzerindeki olumsuz etkisi bilinmesine rağmen çalışmaları sürünce tepki çekti.

Facebook'un Instagram raporu sızdı! Olumsuz etkilere rağmen çalışmalar var

Sosyal medya platformlarından Facebook'un sahibi olduğu Instagram fotoğraf aplikasyonunun, ergenlik çapındaki gençler üzerinde olumsuz etkileri olduğunun bilinmesine rağmen, çocuklar için Instagram aplikasyonu üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Wall Street Journal gazetesi, Facebook'un kurum içi raporlarına ulaştı. Sosyal medya şirketinin sahibi olduğu Instagram uygulamasının, başta ergenlik çağındaki kızlar olmak üzere, gençler üzerindeki zararlarının, bu raporlara birden fazla kez yansıdığını ortaya koydu.

RAPOR BASINA SIZDI: EN ÇOK KIZLAR ETKİLENİYOR

Buna göre, söz konusu raporlardan birinde, intiharı düşünen gençler arasında İngiliz kullanıcıların yüzde 13'ünün, Amerikalı kullanıcıların ise yüzde 6'sının, sorunu Instagram'a bağladığı bilgisi yer aldı.

Ayrıca raporda, ergenlik çağındaki kızların yüzde 32'sinin, bedenleri konusunda kendilerini kötü hissettiklerinde Instagram'ın durumu daha kötü hale getirdiğini düşündükleri, ergenlik çağındaki erkeklerinse yüzde 14'ünün Instagram nedeniyle kendini kötü hissettiği belirtildi.

Ancak Facebook, gençlerin büyük bölümünün Instagram'dan olumsuz biçimde etkilenmediğine, gençleri en çok etkileyen seçme gönderimlerden oluşan ve bağımlılık oluşturan ana sayfanınsa, uygulamanın temel öğesi olduğuna karar verdi.

OLUMSUZ ETKİLERE RAĞMEN ÇALIŞMA DEVAM ETTİ

Raporun, şirketin CEO'su Mark Zuckerberg'e sunulduğunu aktaran gazete, ancak şirketin, gençlerin zarar görmelerini engellerken, aynı zamanda kullanıcıların uygulamayı tekrar tekrar kullanmasını sağlayacak bir çözüm bulamadığını iddia etti.

Tüm bu verilere rağmen, Facebook'un 13 yaş ve altı çocuklar için bir Instagram aplikasyonu geliştirdiği açıklandı.

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ...

Wall Street Journal gazetesinin haberi, ABD'de kongre üyelerinin tepkisine neden oldu. Massachusetts Temsilcisi demokrat Lori Trahan, Facebook'u eleştirirken, şirketi, derhal çocuklar için uygulama geliştirme planlarından vazgeçmeye ve mevcut kullanıcısı olan gençleri zararlı etkilerden korumak için çalışmaya davet etti.

Washington temsilcisi Cumhuriyetçi Cathy McMorris Rodgers ise yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi'nin, yaptığı çağrılara rağmen, çocukların akıl sağlığı üzerine raporları halka açıklamayı reddetmiş olduğunu hatırlattı.

Facebook ise araştırmaların mülkiyet haklarını ve katılımcıların özel bilgilerini korumak için araştırmaları paylaşamadıklarını, ancak şirketin, araştırmaları konusunda daha şeffaf olmak için çalışmalar yaptığını duyurdu.

22 MİLYON GENÇ KULLANIYOR

Instagram kullanıcıların yüzde 40'ını, 22 yaş ve altı gençler oluşturuyor. ABD'de her gün Facebook uygulamasını kullanan 5 milyon gence karşılık Instagram'ı 22 milyon gencin kullandığı kaydediliyor. Gençlerin, Instagram'da, Facebook'tan yüzde 50 daha fazla zaman geçirdiği belirtiliyor.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber