22˚
İstanbul
22˚
orta şiddetli yağmur
Nem %62
Rüzgar 9.91 /s
Perşembe
16˚/12˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2022-01-20 13:44:24

ABD Dışişleri: Rusya Ukrayna'ya saldırırsa daha fazla savunma sağlanacak

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna ziyareti esnasında Ukraynalı liderlerle yaptığı görüşmeler ve Rusya'nın Ukrayna'ya olası işgaline ilişkin açıklamalarda bulundu. Blinken, Rusya'nın Ukrayna konusunda diplomasi yolunu tercih etmesini umduklarını söyledi.

ABD Dışişleri: Rusya Ukrayna'ya saldırırsa daha fazla savunma sağlanacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna ziyareti sırasında Amerika’nın Sesi'ne (VOA) Ukraynalı liderlerle yaptığı görüşmeler ve Rusya'nın Ukrayna'ya olası işgaline ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın Ukrayna konusunda diplomasi yolunu tercih etmesini umduklarını söyledi.

 

Blinken, Rusya'nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ABD'nin atmaya hazır olduğu adımlar hakkındaki soruya cevaben, "Öncelikle Rusya'ya diyalog ve diplomasiyi takip etmesini ya da (bunu yapmazsa) bunun sonuçları arasında bir seçim yapmasını önerdik." ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

SADECE ABD DEĞİL AVRUPA DA GÜÇLÜ CEVAP VERECEK

Rusya'nın diplomatik yolu izlemesini umduklarını belirten Blinken, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali durumunda, sadece ABD değil, Avrupa'daki birçok ülkenin çok güçlü ve kararlı bir şekilde yanıt vereceğini vurguladı.

İlk olarak kapsamlı yaptırımlar getirilmesi konusunda yoğun şekilde çalıştıklarını ifade eden Blinken, "Avrupalı müttefiklerle yakın eş güdüm içinde ilerliyoruz." dedi.

Blinken, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali durumunda Ukrayna’ya daha fazla savunma yardımı sağlanacağını ve NATO'nun kendi savunmasını doğu kanadında güçlendireceğini dile getirdi.

Rusya için sonuçların ne olacağını açıkladıklarına işaret eden Blinken, aynı zamanda farklılıkları diplomatik olarak çözmenin tercih edilebilir yol olduğunu ortaya koyduklarını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi yolu izleyeceğini göreceklerini kaydetti.

Etiketler