Tarih : 24.07.2021 - 15:52 Yorum : 0

Fransa’da iki imam görevden alındı

Fransa’nın Loire bölgesinde görevli iki imamın bayram namazı hutbesinde okuduğu ayet ve hadis “Cumhuriyet değerlerine aykırı” görüldüğü gerekçesiyle İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in emriyle görevinden alındı

Fransa’da iki imam görevden alındı

Fransa’da Müslümanları hedef aldığı için eleştirilen “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” tasarısının yasalaşmasının ardından 2 imam görevden alındı. Fransa’nın Saint-Chamond Ulu Camisi'nin imamı, bayram hutbesinde verdiği vaazda Ahzab Suresi'nden İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’in eşlerine hitap eden ayetlerle bir hadis paylaştı. Cumhuriyetçiler Partisinden Belediye Konseyi üyesi Isabelle Surply’in vaazın videosunu internette paylaşmasının ardından İçişleri Bakanı Darmanin, harekete geçti. İmamın verdiği vaazı Darmanin, ‘kabul edilemez’ ve cinsiyet eşitliğine aykırı gördüğü’ gerekçesiyle Loire Valiliğinden imamın görevine son verilmesini ve oturma izninin yenilenmemesinin sağlanmasını istedi.

FRANSA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TALİMATI İLE ALINDI

Komor Adaları kökenli İmam Mmadi Ahamada, ertesi gün Le Progres sitesine yaptığı açıklamada, vaazdaki ifadelerinin ve ayetlerin sadece bir kısmının alınıp bağlam dışı kullanıldığını belirtti. Ahamada yaptığı açıklamada “Kızlarımız evde durmak zorunda değiller, doktor, mühendis ya da pilot oluyorlar.” dedi. Cami yönetimi, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda imamın görevine son verildiğini bildirdi. Loire Valiliği de imamın oturma iznini yenilememe üzerinde çalışıldığını bildirdi. Hauts-de-Seine vilayetindeki Gennevilliers Camisi'nde 4 Haziran’da verdiği vaaz sonrası İmam Mehdi’nin de görevi Darmanin’in emriyle sonlandırıldı.

SOSYAL MEDYASINDAN AÇIKLAMA YAPTI

Darmanin, ayrıca validen olaya bizzat dahil olmasını ve “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” adlı yasanın izin verdiği yeni araçları kullanarak benzer bir vaaz tekrarlanırsa caminin faaliyetlerini askıya almasını istedi. Hauts-de-Seine Valiliğinin geçen hafta düzenlediği toplantının ardından Gennevilliers Camisi imamının görevine son verildi. İçişleri Bakanı Darmanin, imamların görevlerinin sonlandırıldığı bilgisini Twitter hesabından yaptığı, “Talebimle, Hauts-de-Seine ve Loire’da kabul edilemez vaazlar veren 2 imamın görevine son verildi. Cumhuriyetin kurallarına ve değerlerine karşı çıkanlarla yorulmadan savaşacağız.” açıklamasıyla paylaştı.

FRANSA’DA TEPKİ SESLERİ YÜKSELDİ

İnsan hakları savunucusu avukat Sefen Guez, Fransa İçişleri Bakanı'nın imamları hedef almasına ve validen imamı görevden alması talebine ilişkin Twitter'dan "Saint-Chamond Camisi gösterdi ki Fransa'da imamları valilik göreve atıyor." açıklamasıyla karara tepki gösterdi. Medya uzmanı Sylvain Tirreau da Darmanin'in İslam'a karşı nefret dolu olduğunu ve Müslümanlara karşı girişimlerinden vazgeçmediğini gördüğünü ifade etti. Diğer yandan İmam Mmadi Ahamada'ya destek için Fransa'da imza kampanyası başlatıldı.

Kaynak : İHA
Etiketler : Fransa İmam
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber