Tarih : 05.09.2021 - 18:35 Yorum : 0

Gine'de darbe girişimi! Cumhurbaşkanlığı sarayı yakınlarında silah sesleri

Gine'nin başkenti Konakri'de Cumhurbaşkanlığı sarayının çevresinde silah sesleri duyuldu. Özel Kuvvetler Birliklerinin (GFS) başındaki Albay Mamady Doumbouya, ülke yönetimine el koyduklarını açıklamasının ardından, Savunma Bakanlığı darbe iddialarını reddederek saldırganların püskürtüldüğü belirtti.

Gine'de darbe girişimi! Cumhurbaşkanlığı sarayı yakınlarında silah sesleri

Gine’nin başkenti Konakri’de cumhurbaşkanlığı sarayının çevresinde silah seslerinin duyulduğu, sokakta askerlerin görüldüğü belirtildi. Batı Afrika ülkesi Gine’nin başkenti Konakri’de cumhurbaşkanlığı sarayının çevresinde otomatik silah sesleri duyuldu.

Yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, askerlerin zırhlı araçlarla başkent sokaklarında devriye gezdiği belirtildi. Şehir merkezine girişlerin kapatıldığı ifade edilirken, ülkede bir darbe girişimi olabileceği belirtiliyor.

Son olarak, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde'nin askeri darbeyle devrildiği öne sürüldü.

Yerel basında, Özel Kuvvetler Birliklerinin (GFS) başındaki Albay Mamady Doumbouya'nın ve Cumhurbaşkanı Conde'nin görüntüleri paylaşıldı. Doumbouya, bir grup askerle görüldüğü videoda, ülkedeki siyasi ve ekonomik durum nedeniyle yönetime el koyduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Conde'nin ellerinde olduğunu belirten Doumbouya, anayasanın, hükümetin ve kurumların feshedildiğini, sınırların kapatıldığını söyledi.

Sosyal medyada paylaşılan bir diğer videoda ise Conde'nin askerlerle beraber bir odada fazlasıyla bitkin olduğu görüldü.

SAVUNMA BAKANLIĞI DARBE İDDİALARINI REDDETTİ

Gine’nin başkenti Konakri’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın çevresinde silah seslerinin duyulması ve askerlerin görülmesinin ardından darbeci askerler tarafından devlet televizyonunda Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin gözaltına alındığı ve hükümetin feshedildiği bildirildi. Savunma Bakanlığı ise darbe iddialarını reddetti.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, isyancı güçler tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yönelik bir saldırının bastırıldığı duyurularak, "Sadık ve cumhuriyetçi güvenlik güçleri tarafından desteklenen cumhurbaşkanlığı muhafızları tehdidi kontrol altına aldı ve saldırgan grubu püskürttü. Düzen ve barışı sağlamak için güvenlik ve tarama operasyonları devam ediyor” denildi.

Kaynak : İHA
Etiketler : Gine Darbe Girişimi Asker
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber