21˚
İstanbul
21˚
hafif yağmur
Nem %62
Rüzgar 5.31 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
25˚/17˚
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-05-14 09:06:25 | Son Güncelleme : 2022-05-14 09:17:28

Japonya rahatsız oldu! Çin'e ait uçak gemisinden kalkan uçaklar gerilimi yükseltti

Japonya Genelkurmay Başkanı General Yamazaki Koji, yakın bölgelerde Çin'e ait bir uçak gemisinden savaş uçaklarının iniş kalkış yapmasından rahatsız olduklarını dile getirdi.

Japonya rahatsız oldu! Çin'e ait uçak gemisinden kalkan uçaklar gerilimi yükseltti
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Tayvan ile sorun yaşayan ve sık sık ABD ile bu konuda burun buruna gelen Çin, Japonya’yı rahatsız etti. Japonya Genelkurmayı, Çin'in uçak gemisinin faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Japonya Genelkurmay Başkanı General Yamazaki Koji, ülkesi yakınlarında seyreden Çin'e ait Liaoning uçak gemisinde savaş jetlerinin iniş kalkış faaliyetinin "güvenlik kaygısına" neden olduğunu bildirdi. General Yamazaki, düzenlediği basın toplantısında, Japonya'ya yakın sulardaki faaliyetlerin endişeye yol açtığını belirterek, bu faaliyetlerle, uçak gemisinin "Pasifik'teki seyir kapasitesinin artırılmasının hedeflediğini" belirtti.

"Liaoning'in 12 Mayıs'a dek bölgede kaldığını" belirten Yamazaki, "Japonya'nın güneybatısı ile Tayvan yakınlarında seyreden Çin donanmasının faaliyetlerini ciddiye aldıklarını" söyledi.

9 GÜN İNİŞ KALKIŞ

Japonya Savunma Bakanlığı, Çin'in Liaoning uçak gemisinin, ülkenin güneybatısındaki Okinawa yakınlarındaki İşigaki adasının 150 kilometre güneyinde seyrettiğini ve savaş uçaklarının art arda 9 gün iniş kalkış yaptığını açıklamıştı.

Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, söz konusu faaliyete yönelik Japon hükümetinin, "Çin askeri güçlerinin hamlelerini gözlemlemeyi sürdüreceğini" söylemişti. Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetlerinin de bölgeye helikopter taşıyıcısı İzumo fırkaytenini konuşlandırdığı bildirilmişti.

Etiketler