Tarih : 03.11.2016 - 18:12 Yorum : 0

Diyarbakır'da Kaymakam Atilla'dan esnaf ziyareti

KHK ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine görevlendirilen Kaymakam Cumali Atilla ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Sur ilçesinde esnafı ziyaret etti, vatandaşlarla görüştü.

Diyarbakır'da Kaymakam Atilla'dan esnaf ziyareti

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ile İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine görevlendirilen Kaymakam Cumali Atilla, Sur ilçesinde esnafı ziyaret etti, vatandaşlarla sohbet etti.

Uluslararası Diyarbakır Sempozyumuna katılmak için kente gelen Eker, Vali Hüseyin Aksoy, Kaymakam Atilla ve KHK ile Sur Belediyesine görevlendirilen Vali Yardımcısı Bilal Özkan ile merkez Sur ilçesinde esnaf ziyaretinde bulundu.

Vatandaşlarla görüşen Eker ve beraberindekiler Saraykapı semtindeki bir taziye evini ziyaret ederek, bir süre önce hayatını kaybeden bir kişinin yakınlarına başsağlığı diledi.

Hazreti Süleyman Camisi'ne geçen Eker ve beraberindekiler namaz kılıp, şehit sahabeler için dua okudu.
Vatandaşlar hatıra fotoğraf çektirdi

Ziyaretler sırasında vatandaşlar, yoğun ilgi gösterdikleri Kaymakam Atilla'ya yeni görevinin hayırlı olmasını diledi.

Bazı vatandaşlar da Kaymakam Atilla ile Sur Belediyesine görevlendirilen Özkan ile hatıra fotoğraf çektirdi.

"Yıllardır bu fırsatı bekledik"

Bir esnaf Eker ve Atilla'ya, hizmet beklediklerini belirterek, "Bugüne kadar bir mahallemiz vardı, bu mahallemiz yok artık. Bu memlekete hizmet edelim. Yıllardır bu fırsatı bekledik. Bari bir şeyler görelim." dedi.

Yaşlı bir kadın ise Atilla'ya görevinde başarı dileyerek, "Allah'a emanet olun, Allah sizin yanınızda olsun. Siz de bizim yanımızda olun." ifadesini kullandı.

Kadın bir esnaf, iş yerini yeni açtığını belirterek, ayaklarının uğurlu gelmesi temennisinde bulundu.

Kadın esnaf Kaymakam Atilla'nın da görev yeni başladığına değinerek, "İkimiz için de hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu.

Bir vatandaş, "Başımız gözümüz üstüne geldiniz. Allah sizi muhafaza etsin." şeklinde konuşurken esnaf kendilerini ziyaret eden Eker ve Atilla'ya çay ikramında bulunmak istediklerini belirtti.

Eker ile sohbet eden bir kişi, "Biz sizi görünce daha iyi olduk. Sanki anamızdan yeni doğmuş gibi olduk. Canımızı sizin için veririz." dedi.

Berberde tıraş olan bir vatandaş da Sur ilçesindeki terör saldırılarına değinerek, "Bizim Sur ilçemizi kurtarıp, evlerimizi yapıp, bize teslim etseydiniz çok iyi olurdu. Allah'a emanet olun." temennisinde bulundu.

"Diyarbakır'da bir umut var"

Eker, yaptığı açıklamada, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine yapılan görevlendirmeye değindi.

"Diyarbakır'da bir umut var. Esnafı gezerken bunu hissettik. Büyükşehir belediyesi için Cumali Atilla'nın görevlendirilmesi esnafta, halkta ve vatandaşta bir umut uyandırdı. İnşallah bundan sonra hayırlı hizmetlere vesile olur." diyen Eker, ziyaretleri sırasında vatandaşların belediye hizmetleri ile ilgili çok basit talepleri dile getirdiğini, bunun çok acı bir durum olduğunu bildirdi.

Eker, "Ne kadar acı. Bir çocuk, Furkan çöplerin toplanmadığını söyledi. 'Top oymadığımız alanda çöp var.' diye belirtti. Bu aynı zamanda umudu ifade ediyor. İnşallah bundan sonra hayırlı hizmetlere vesile olur. Diyarbakır'da böyle bir beklenti var." ifadesini kullandı.

Terör mağdurları için 5 bine yakın konut

Eker, Sur içindeki tarihi dokunun ihya edilmesi ve yeniden insanlığa ve kültür mirasına katkı yapacak hale gelmesi için bakanlıkların çalıştığını aktardı.

Sur mağdurları için TOKİ'nin inşa ettiği konutların yapımına devam edildiğine işaret eden Eker, "Mağdur olan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için çok ciddi çalışmaların olduğunu anlattı.

Eker, evleri yıkılanlara TOKİ marifeti ile 5 bin civarı ev yapılacağını ifade ederek, bir yıl içinde evlerin tamamlanacağını bildirdi.

Terör saldırıları

Diyarbakır'ın Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olduğunu vurgulayan Eker, şunları kaydetti:

"Son 40 yıldır PKK ve PKK'nın ürettiği terör yöntemleri sebebiyle Türkiye bu hazinin farkında değil. Ne zaman televizyonlar Diyarbakır'dan bahsetse şiddet görüntüleri eşliğinde olumsuz imaj oluşturacak şekilde görüntülerle kent anılıyor. Bu da güzelliklerin görünmesini engelliyor. Halbuki burada tarihimize, medeniyetimize ait çok önemli eserler var. Vatandaşlarımızla birlikte bu güzellikler inşallah tekrar yaşar ve gelecek nesillere bırakır hale getiririz."

"Tehditlere değer vermiyorum"

Kaymakam Atilla, Diyarbakırlıların desteği ile Diyarbakır'ı çok iyi bir hale getireceklerini söyledi.

Bu görevin hem kendisine hem de Diyarbakır halkına hayırlı olmasını dileyen Atilla, kendisine bu görevi tevdi eden Cumhurbaşkanı, Başbakan ve İçişleri Bakanına teşekkür etti.

Atilla, şöyle konuştu:

"İnşallah Rabbimin yardımı ve aziz Diyarbakırlı hemşehrilerimin desteği ile güzel Diyarbakır'ı daha güzel hale getirmek için gayret göstereceğiz. İnşallah Diyarbakır sizlerle birlikte daha güzel olacak. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Diyarbakırlı vatandaşlarımız 17 yıldır hizmetlerden yeterince faydalanamadı bunda sonra inşallah devletimizin bütün imkanları ve halkımızın desteği ile daha güzel şeyler yapacağız."

Bir gazetecinin, "Sosyal medyadaki tehditlerle ilgili neler söylemek istersiniz?" sorusuna Atilla, "Ben o tehditlere değer vermiyorum. Yüce Rabbim bizi koruyacak. Aziz milletimizin dualarıyla çok güzel şeyler yapacağız." yanıtını verdi.

Vali Yardımcısı Bilal Özkan ise Diyarbakır'a iyi hizmetler vermek için büyük bir gayretle çalışacaklarını belirterek, "İnşallah Diyarbakır'ı ve Sur’u layık olduğu günlere kavuşturmak için elimizden gelen gayretle ve şevkle çalışmaya devam edeceğiz. Bize güvenenleri ve halkımızı mahçup etmeyeceğiz. Allah'ın izniyle önümüzdeki yıllarda Diyarbakır belki yılda en az 4- 5 milyon turistin ziyaret ettiği, kültür ve medeniyet turizminin şehri olacak." dedi.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber