2021-11-19 19:14:15

Çin’in gizli BAE planını ABD bozdu

ABD basınında çıkan habere göre Çin’in Birleşik Arap Emirlikleri’nde ‘gizlice’ askeri olduğu sanılan tesis kurmaya çalıştığı ve bu durum sonrası ABD ile BAE arasında diplomasi trafiğine neden olduğu iddia edildi.

Çin’in gizli BAE planını ABD bozdu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Amerikan Wall Street Journal’ın konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara dayandığı haberine göre Çin'in, Abu Dabi'nin 50 kilometre kuzeyindeki Khalifa Limanı'nda gizlice askeri bir tesis kurmaya çalıştığı iddia edildi.  Uydu görüntüleri üzerinden tespit edilen çalışmalar üzerine, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, BAE hükümetini Çin'in ülkedeki varlığı konusunda uyardığı, bu konuda iki ülke yetkilileri arasında yoğun görüşmeler yapıldığı ifade edildi. 

İNŞAAT ÇALIŞMALARI DURDURULDU

ABD'nin baskısı üzerine şu an ilgili inşaat çalışmalarının durdurulduğu bildirilen haberde, bunun için Biden'ın, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile mayıs ve ağustos aylarında iki kez direkt konuştuğu bilgisi paylaşıldı. Haberde, BAE yetkililerinin, Khalife Limanı'nda Çin'in yoğun ticari faaliyetlerinin bulunduğunu teyit ettiği ancak gizlice askeri bir yapı kurma girişimi hakkında ise bilgilerinin bulunmadığını aktardığı belirtildi. Çin'in son yıllarda BAE ile ekonomik ilişkileri güçlendirdiğine işaret edilen haberde, halihazırda ülkenin en büyük petrol alıcısı ve ticari ortaklarından biri olduğuna dikkat çekildi.

 

Etiketler