2022-07-05 16:40:00 | Son Güncelleme : 2022-07-06 16:17:36

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den üyelere çağrı: Terör tehdidine karşı birlikte mücadele etmek gerek

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımına yönelik onay sürecinin başladığını duyuran NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, karşılaşılan tüm güvenlik tehditleriyle mücadele edilmesi gerektiğine işaret ederek "Hem daha agresif bir Rusya hem elbette terör tehdidi." dedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den üyelere çağrı: Terör tehdidine karşı birlikte mücadele etmek gerek
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile iki ülkenin İttifak'a katılım protokollerinin imzalanması töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg, iki ülkenin bugünden itibaren "davetli" statüsünde NATO'nun çalışmalarına katılacaklarını söyledi.

ÜÇLÜ MUHTIRA TEŞEKKÜRÜ

Türkiye, Finlandiya ve İsveç'e yapıcı tutumları için teşekkür eden Stoltenberg, Madrid Zirvesi'ndeki üçlü muhtıranın bugünün mimarı olduğunu ifade etti. Terörle mücadelenin NATO'nun gündeminde üst sıralarda yer aldığını belirten Stoltenberg, "Üçlü muhtıra terörle mücadelede iş birliğini hızlandırmak için iyi bir platform sunuyor." dedi.

TERÖRE KARŞI MÜCADELE MESAJI

Stoltenberg, sınır dışı ve iadelere değinerek muhtıranın bu konuyu da içermesini memnuniyetle karşıladığını, üç ülkenin bu konuda iş birliği yapmasının NATO'nun tümünün yararına olacağını kaydetti.

Stoltenberg, "Akılları ve kalpleri kazanmanın en iyi yolu hem daha agresif Rusya hem de terör tehdidi ile karşı karşıya olduğumuz tüm güvenlik tehditlerine karşı birlikte durmaktır. Hem daha agresif bir Rusya ve elbette terör tehdidi." ifadesini kullandı.