Tarih : 19.09.2021 - 17:10 Yorum : 0

Taliban'dan kadınlara 'Evden çıkmayın' çağrısı

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, kadınlara 'Evde kalın' çağrısı yaptı. Erkekler tarafından yapılamayacak olan işlerde çalışan kadınları ise bu çağrının dışında tuttu.

Taliban'dan kadınlara 'Evden çıkmayın' çağrısı

Afganistan'daki yönetimi geçtiğimiz ay ele geçiren Taliban, ortaokula giden kız çocuklarının okula gitmesine izin vermemesinin ardından kadınlara da yeni bir çağrıda bulundu. Kabil'in geçici belediye başkanı Hamdullah Namony, açıklamasında Kabil şehir hükümetindeki kadın çalışanların evde kalmalarının söylendiğini belirtti. Taliban, yönetimi ele geçirmeden önce çalışanların üçte birinin kadın olduğunu söyleyen geçici başkan, yeni bir karara dek kadınlara ''Evde kalın'' çağrısında bulundu.

AÇIKLAMADAKİ DİKKAT ÇEKEN DETAY

Açıklamada dikkat çeken detay ise yaptıkları işleri erkekler tarafından gerçekleştirilemeyecek olan kadın çalışanların bu çağrının dışında kalmasıydı. Taliban, erkekler tarafından yapılamacayak işlerde çalışan kadınların ofise gelebileceğini belirtti. AP'nin haberine göre, bu kapsamda ise bazı tasarım ve mühendislik bölümleriyle ortak kullanımlı kadın tuvaletlerinin yer aldığı belirtildi.

''KADININ AKTİF OLMADIĞI TOPLUM, ÖLÜ TOPLUMDUR''

Öte yandan Taliban, geçtiğimiz günlerde Kadın İşleri Bakanlığı'nı kapatmış yerine İslam hukukuyla desteklenen 'Fazilet yayma ve ahlaksızlığı önleme' bakanlığı kurmuştu. Taliban'ın kadınların toplumsal yaşama katılımlarını etkileyen kararları art arda almasının ardından bugün bir grup kadın, bakanlık önünde protesto düzenledi. Eylemde ''Kadının aktif olmadığı bir toplum, ölü bir toplumdur'' yazısı dikkat çekti.

Etiketler : Taliban Afganistan Kabil
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber