Tarih : 14.06.2021 - 09:17 Yorum : 0

Dev şirketlerden uçan araba firmasına yatırım

Microsoft ve American Airlines hava yolları, elektrikli uçan araba geliştiren bir İngiliz şirketine yatırım desteği verdi. VA-X4 isimli uçan araba saatte 320 kilometrenin üzerinde hızla uçacak ve uçuş sırasında neredeyse hiç ses duyulmayacak.

Dev şirketlerden uçan araba firmasına yatırım

Microsoft ve American Airlines hava yolları, elektrikli uçan araba geliştiren bir İngiliz şirketine yatırım desteği verdi.

İngiltere merkezli Vertical Aerospace adlı "startup" şirketine American Airlines tarafından 1 milyar dolar değerinde kentlerin üzerinde uçmak için tasarlanmış 250 uçan araba ön sipariş verildi.

American Airlines, Virgin Atlantic, Microsoft ve Avalon gibi dev şirketlerden yatırım alan Vertical Aerospace ise sıfır emisyonlu VA-X4 dikey kalkış uçağı için 4 milyar dolar değerinde 1000 adet ön sipariş aldığını duyurdu.

Şirket, ayrıca özel amaçlı bir satın alma şirketi ile birleşerek New York borsasında halka açılarak işlem görmeye başlayacağını bildirdi.

Şirkete göre, saatte 320 kilometrenin üzerinde hıza ulaşacak olan VA-X4 isimli uçan arabanın uçuş sırasında neredeyse hiç ses duyulmayacak. İlk test uçuşunun bu yıl içinde yapılması planlanan ve 160 kilometreden fazla menzile sahip olan aracın bir prototipi şu anda üretiliyor.

"Cezeri" için Diyarbakır önerisine Bayraktar'dan destek "Cezeri" için Diyarbakır önerisine Bayraktar'dan destek "Cezeri"nin Amida Höyük'te uçuş denemesi yapması talebine, Baykar Teknik Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar'dan destek mesajı geldi.

Türkiye büyük yarışa erken başladı: CEZERİ devrimsel bir adım olacak Türkiye büyük yarışa erken başladı: CEZERİ devrimsel bir adım olacak Türkiye'nin ilk uçan arabası CEZERİ, test uçuşlarını başarıyla tamamladı. 230 kilogramlık ön protip, uçuş testlerinde 10 metre yükseldi. Savunma Sanayi Analisti Kadir Doğan, 'Baykar, insansız hava araçlarından elde ettiği tecrübeler sayesinde CEZERİ konusunda da önemli mesafeler katetti. Bu proje hem farklı alanlarda teknolojik gelişimimize katkıda bulunacak hem de çeşitli iş kollarının oluşmasına imkan tanıyacaktır.' diye konuştu.

Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri havalandı Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri havalandı Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri, ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı. Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği, 230 kg’lık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre yükseldi.

Kaynak : AA
Etiketler : uçan araba
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber