2022-07-02 11:51:22 | Son Güncelleme : 2022-07-02 12:56:32

Son dakika: Haziranda ihracat rekoru kırıldı

Son dakika haberi: Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Haziran ayında ihracatın, 2021 yılının aynı ayına göre %18,5 artışla 23,4 milyar dolar olduğunu söyledi. Böylece Haziranda tüm zamanların ihracat rekoru kırıldı

Son dakika: Haziranda ihracat rekoru kırıldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, haziran ayında ihracat rekoru kırıldığını açıkladı. İhracatta 2021 yılının haziran ayına göre yüzde 18,5 artış olduğunu belirten Bakan Muş, ''Haziranda ihracatımız 23,4 milyar dolar olarak aylık bazda rekor kırdı" dedi.

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nde (DAİB) düzenlenen toplantıda, Haziran ayına ilişkin dış ticaret rakamlarını ve dönemsel gelişmeleri değerlendirildi.

Toplantıda konuşan Bakan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ukrayna’daki savaşın enerji ve tarım ürünlerinde ciddi fiyat artışlarına neden olduğunu ve piyasalardaki dalgalanmaları daha da artırdığını belirtti. Artan fiyatlardan dolayı birçok gelişmiş ülkede rekor düzeye ulaşan enflasyonun insanlık için başat bir sorun haline geldiğini belirten Bakan Muş,  ABD ve İngiltere’de son 40 yılın zirvesine yerleşen enflasyonun Euro bölgesinde de çift hanelere ulaşarak rekorlar kırdığını söyledi.

Hükümetin küresel çapta giderek büyüyen bu sorunları yakından takip ettiğini ve gerekli adımları hızla attığını ifade eden Bakan Muş, "Türkiye, kurallı serbest piyasa konusundaki bu kararlı tutumundan asla vazgeçmeyecektir. Nitekim küresel ekonominin tökezlediği böylesi bir ortamda Türkiye ekonomisi, 2021 yılında yüzde 11 gibi bir oranla yakaladığı büyüme ivmesini, 2022’nin ilk çeyreğinde de devam ettirmiş ve yüzde 7,3 oranında büyümüştür. Söz konusu 15 aylık dönemde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla artışımızın neredeyse yarısı, net ihracatımızdan kaynaklanmıştır. Bir diğer ifadeyle, ülkemizin yerli ve millî değerleri, yani iktisadî bağımsızlık mücadelemizin sivil neferleri olan ihracatçılarımız, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmaya devam etmiştir.” diye konuştu.

HAZİRANDA İHRACAT REKORU KIRILDI

Sanayi Üretim Endeksi’nin yıllık yüzde 10,8 artarak ekonomideki üretim ivmesinin devam ettiğini gösterdiğini aktaran Ticaret Bakanı, haziranda ihracat rekorunun kırıldığını duyurdu.

Dış ticaret verilerini açıklayan Bakan Muş, şu bilgileri verdi;

“Geride bıraktığımız haziran ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 18,5 artışla 23,4 milyar Dolar olmuştur. Memnuniyetle belirtmek isterim ki bu rakam, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamıdır. Böylelikle, 2022 yılının ilk altı ayının tamamında, en yüksek aylık ihracat değerine ulaştık ve altıda altı yaptık. Yılın ilk altı ayında ülkemiz toplamda 126 milyar dolar ihracat gerçekleştirmiştir. Haziran ayında dış ticaret hacmimiz, geçtiğimiz yıla göre yüzde 30 oranında artışla 55 milyar dolara yükselmiştir.”

İTHALAT YÜZDE 40 ARTTI

İthalat verilerini de açıklayan Bakan Muş, “Haziran ayı ithalatımız ise 31,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Enerji kalemi, 8,1 milyar dolarlık pay ile bu ay da ithalatımızda önemli bir yer tutmuştur. Dünyada artan enerji fiyatlarının ithalat rakamlarımızdaki yansımaları devam etmektedir” dedi.

Enerji fiyatlarının etkisiyle ithalatta da artış yaşandığı bilgisini veren Bakan Muş, “Enerji ithalatımız, 2022 Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 155 artarak 47,8 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.” dedi.

Türkiye’nin toplam ithalatındaki artışın yüzde 57’sinin enerji ithalatından kaynakladığını belirten Bakan Muş, açıklamasında “Bu ithalat artışında enerji başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki yükselişlerin etkisi açıkça görülmektedir. Nitekim 2022 Ocak-Mayıs döneminde küresel enerji fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 83 artış göstermiştir. Küresel emtia fiyatlarındaki artışa paralel olarak en son açıklanan verilere göre 2022 Ocak-Nisan döneminde ülkemizin ithalat birim değer endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artış göstermiştir.” İfadelerine yer verdi.

‘ARTAN İTHALAT MİKTARI DEĞİL İTHAL ENERJİ FİYATI’

İthalat endeksindeki artışın yüzde 1,8 ile sınırlı olduğunu belirten Bakan Muş, “Diğer taraftan, enerji ithalat birim değer endeksi aynı dönemde yüzde 190 artış gösterirken enerji ithalat miktar endeksi ise yüzde 5,3 azalış göstermiştir. Yani Türkiye ithalat miktarını artırmamıştır. Artan, ithal enerjinin fiyatıdır. Bugün karşı karşıya olduğumuz enerji kaynaklı dış ticaret açığı da tüm dünyada artan enerji fiyatlarının bir sonucudur. Nitekim, aynı dönemde ihracatımızın ithalatı karşılama oranı, yine enerji hariç yüzde 93,4 düzeyinde gerçekleşmiştir. 246,2 milyar dolara ulaşan 12 aylık ihracatımızla, Cumhurbaşkanımızın 2022 yılı sonu için işaret ettiği 250 milyar dolar ihracat hedefine adım adım ilerliyoruz" şeklinde konuştu.