2022-07-02 09:36:16 | Son Güncelleme : 2022-07-02 09:45:07

Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti değişti

BKM, temassız ödemelerde şifresiz işlem limitini 750 TL'ye kadar çıkardı. Bu tutar üzerindeki işlemler ise temassız ve şifreli olarak yapılabiliyor. 

Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti değişti
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kartlar ve mobil cihazlar üzerinden hiçbir temas gerektirmeden ödeme yapmaya imkan sağlayan temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti 1 Temmuz'dan itibaren 750 TL'ye yükseltildi. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) artık temassız ödemeler 750 TL'ye kadar şifresiz, bu tutar üzerindeki işlemler ise temassız ve şifreli olarak yapılabileceğini açıkladı. Bu sayede kullanıcılar artık daha yüksek tutarlı ödemeleri de çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilecek. 

10 İŞLEMDEN 7’Sİ TEMASSIZ 

Temassız ödemeler hızlı ve güvenli olmasının yanı sıra hijyenik bir ödeme deneyimini de beraberinde getiriyor. BKM verilerine göre, cüzdanlardaki her 5 kredi kartından 4’ü temassız özelliği taşıyor. Bu verinin alışverişlere de yansıdığı gözlemleniyor. Buna göre yüz yüze yapılan her 10 kredi kartı işleminden yaklaşık 7'si temassız olarak gerçekleşiyor.

İLK 5 AYDA 12 MİLYON TEMASSIZ İŞLEM 

Ayrıca Mayıs 2022 verilerine göre her 5 iş yerinin 4'ünde temassız ödeme kabul ediyor.  Sadece kartlarla değil, mobil cihazlarla yapılan temassız işlem adedinde de artış gözlemleniyor. BKM verileri 2022 yılının ilk 5 ayında 12 milyon adet mobil temassız işlem yapıldığını gösteriyor.  Bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre 2 kat daha yüksek. Bu yılın başından bu yana mobil cihazlarla temassız olarak yapılan alışveriş tutarının ise 1,3 milyar TL'yi geçtiği görülüyor.